• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

24 Ocak 2019 21:58

Konut Kredi Hesaplama İşlemi Hakkında

Konut Kredi Hesaplama İşlemi Hakkında

Konut Kredi, sistemini öğrendikten sonra bu sistemdeki hesaplama işlemini de öğrenmeliyiz. Konut Kredi sistemine dâhil olmak istediğimizde nasıl bir ödeme planı yapılır? İhtiyacım olan krediyi banka verir mi? Konut Kredi Hesaplama İşlemi nasıl hesaplanır ? En uygun fiyata ev sahibi olabilir miyim? Erken ödeme avantajından faydalanabilir miyim gibi bir takım soruları sorarak daha ayrıntılı bilgi edinebiliriz.

 

Öncelikle konut kredi sisteminden faydalanmak için konut kredi hesaplama işlemini bilmekte fayda var. Başvuruda bulunulan banka önce müşterinin gelir düzeyini tespit etmekle işe başlar. Bankalara göre farklılık gösterse de ortalama olarak ödeyeceğiniz konut kredi taksitinin gelirinizin %40’ını aşmaması gerekir. Buna ön oran denir. Bundan ayrı olarak banka müşterinin kredi kartı, taşıt kredisi, tüketici kredisi ve konut kredi gibi diğer borçlarının da toplam gelirinin %50’sini geçmemesine dikkat eder. Buna da arka oran adı verilir. Bunları göz önünde bulundurularak ödenecek taksitin aylık gelirinin yarısını geçmemesi gerekir.

 

Konut Kredi Hesaplama İşlemi ve  Faiz Oranları

 

Bunlar belirlendikten sonra vade süresine bağlı olarak konut kredisi faizi artar ve ya azalır. 30 yıl gibi uzun bir dönem tercih edilirse konut kredi hesaplama ile faiz oranı %0.85’ kadar çıkmaktadır.  5 yıl boyunca taksit ödemesi seçilirse faiz oranları %0.76’ya kadar düşmektedir.

 

Konut kredi sisteminden faydalanmak istediğinizde bankanızın erken ödeme avantajı olup olmadığını da sormalısınız. Çünkü banka ile yapılan ödeme planından daha önce ödemeler bitirilirse banka uzun vadede faiz alamayacağından %2’lik ceza uygulayabilir. Bu gibi konulara dikkat edilerek en uygun fiyata ev sahibi olunabilir

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

  • Selim Gönül 25 Ocak 2019 13:10 CEVAPLA

    Konut kredileri çok yüksek değil mi ya nasıl ev alabilecek bu insanlar. Hiç mi sesimiz duyulmayacak.