• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

18 Mart 2019 15:36

Konut Kredisi Faizleri Yenilendi!

Konut Kredisi Faizleri Yenilendi!

Konut Kredisi Faizleri her geçen yılda değişimlere uğruyor. Enflasyonun durumu genellikle bu faiz oranlarının belirlenmesinde baş rolü oynuyor. Ülkemizde hizmet veren bankalar kendi konut kredisi şartlarını göz önünde bulundurarak farklı faiz oranları belirliyorlar. Kişiler de senenin başında açıklanan bu faiz oranlarına göre planlarını yapıyorlar. Her zaman en az faiz oranı sunan banka tercih edilmiyor. Çünkü faiz oranlarının yanı sıra bankaların talep ettikleri peşinatlar da büyük oranda belirleyici oluyor.

 

Konut Kredisi Faizleri Yenilendi mi?

 

Peşinatın yanı sıra bankaların istediği diğer şartlar da kişilerin tercihlerinde etkili rol oynuyor. 2015 senesinde açıklanan konut kredisi faizlerine göre en düşük faizi %0,89 ile Kuveyt Türk bankası sunuyor. En fazla faizi ise Fibabanka talep ediyor. Her sene değişen bu oranlara göre kişiler ortalama bir faiz talebinde bulunan bankaları tercih ediyorlar. Bu bankaların istediği şartlar ve talepleri daha olumlu olduğundan kişiler istenilen bu faizleri vermeyi kabul ediyorlar. Herkesin en büyük hayalleri arasında yer alan evlerin ödemelerini en uygun biçimde belirliyor.

 

Konut kredisinde büyük bir durgunluk yaşanıyor.

 

Otomotiv sektöründe yaşanan durgunluk son zamanlarda emlak sektörüne de sıçramış durumda. Otomotiv sektörünün benzeri olarak inşaat sektöründe de durgunluklar yaşandığını dile getiren Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) yapmış olduğu bildiride “Türkiye ve Dünya Gayrimenkul Sektör Raporu 1. Çeyrek, 2012″ raporuna göre, bu yılın ilk çeyrek döneminde kullandırılan yeni konut kredisi sayısı 66 bin 589 ile son sekiz çeyrek dönemin en düşük seviyesine indi.” şeklinde bir ibare kullandı.

 

Kredi kullanımının azaldığı bildirilirken, kredi kullanımının da son üç dönemdeki kullanımının altına indiği bildiriliyor. Geçen yıl bu dönemlerde 9.8 milyarlık kredi kullanıldığı bildirilirken, bu yılın aynı döneminde ise 4.8 milyar lira kredi kullanımı gerçekleştiği bildiriliyor. Bu rakamlarla birlikte son 11 dönemlik periyot içerisindeki en düşük kredi kullanımları gerçekleşmiş oldu.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.