• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

19 Ocak 2019 11:53

KONUT KREDİSİ İÇİN HANGİ ŞARTLAR ARANIR?

KONUT KREDİSİ İÇİN HANGİ ŞARTLAR ARANIR?

Sonunda istediğiniz semtte istediğiniz büyüklükte dairenizi buldunuz. Artık ev sahibi olmak üzeresiniz. Peki konut kredisine başvurduğunuzda bankalar sizden ne gibi şartlarda arayacak biliyor musunuz?

 

KONUT KREDİSİ İÇİN HANGİ ŞARTLAR ARANIR?

 

Sonunda istediğiniz semtte istediğiniz büyüklükte dairenizi buldunuz. Artık ev sahibi olmak üzeresiniz. Peki konut kredisine başvurduğunuzda bankalar sizden ne gibi şartlarda bulunacaktır. Bu konu hakkında detaylı bilgiye sahip değilseniz bu haberi okumanızı tavsiye ederiz.

 

Bankalar konut kredisi almak isteyen kişiye kredi vermeden önce bir takım kriterlerlerle sınarlar. Kişinin krediye kullanmaya uygun olup olmadığını tespit ederler. Ancak bazı durumlarda X bir bankanın onay vermediği konut kredisi başvurusuna diğer bir X bankası onay verebilir, çünkü her bankanın almak istediği risk profili değişiktir. Ancak hemen hemen tüm bankalar hem sizin kredi özgeçmişinizde, hem de almak istediğiniz taşınmaz malda aşağıdaki sıralanan ortak özellikleri ararlar.

 

Talepte bulunacak kişinin kredi özgeçmişi: Konut kredisi almak isteyen kişinin kredi özgeçmişi bankalar tarafından kredi notu denilen bir sistemle ölçülür. Kişinin kredi kartı kullanıyor olup olmaması ve boçlarını düzenli şekilde ödüyor olması, daha evvelki zamanlardan batık borcunun bulunmaması, karşılıksız çekinin olmaması, olan borç ve taksitlerini düzenli ödüyor olması ve halihazırda aşırı borç altında olmaması kredi notunun yükselmesini sağlar. Ayrıca kişinin eşiin yada çocuklarının da çalışıyor olması bankanın kredi verirken kredi alacak kişiye daha olumlu yaklaşmasına neden olur.

 

Kişinin toplam geliri: Hemen hemen her banka sizin düzenli bir geliriniz olmasını ister. Düzenli geliriniz maaş, kira ve diğer gelirlerin toplamı olarak ifade edilir. Düzenli geliriniz ne kadar mortgage alabileceğinizi belirler.

 

Peşinat: Mortgage almak icin taşınmaz malın %25’i oranında bir parayı peşinat olarak bankaya yatırmanız gerekebilir. Bütün inşaat firmaları, Tapunuzu vermeden önce bütün borcunuzun ödenmiş olmasını talep ederler, örneğin 200.000 TL tutarında aldığınız dairenize 150.000 TL civarında Konut Kredisi alabileceğinizi düşünürseniz geriye kalan %25’lik kısmı yani 50. 000 TL’ de Konut kredisi alınırken ödenmiş olmalıdır.

 

Ekspertiz yapılacak gayrimankulün özellikleri: Taşınmaz mal banka tarafından mortgage’a teminat olarak tutulduğu için banka taşınmaz malda bazı özellikler arar. Gayrimenkuldeki bu özellikler Değerleme (Eksper) Raporuyla saptanır. Bu rapor bir binanın inşaat kalitesini, fiziki durumunu ve tamirat gereksinimi, bina ozelliklerini ve ekspertiz yapılacak gayrimenkulün iç ömzellikleri, tapu kaydını, hisse payını ve piyasadaki yaklaşık değerini saptayan, yeminli bir uzman tarafindan hazırlanır. Hazırlanan rapora göre mortgage kredisi verilmektedir. Bazı bankalar iş yerlerine, ofis bürolara tadilat ihtiyacı olan binalara ve arsalara da kredi vermektedir.

 

En Uygun Krediyi Bulmak 

Hayalinizdeki evi alayım derken en uygun konut kredisini bulmak gerçektende zorlu bir süreç. Yanlış yapacağınız bir tercih size 50 bin TL’lik kredi geri ödemesinde 5 bin-6 bin TL fazladan maliyet olarak yansıyabilir. Bu yüzden tüketicilerin, internette kredi seçeneklerini karşılaştırdıktan sonra bankalardan bağımsız uzman mortgage danışmanları ile görüşerek kredi konusunda yardım almaları hem süreci kolaylaştırır, hem de zarar riskini engeller.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.