• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

10 Şubat 2019 12:21

Konut Kredisi Nedir? Hangi Belgeler Gereklidir?

Konut Kredisi Nedir? Hangi Belgeler Gereklidir?

Günümüz koşullarında nakit para ile beğenilen ve hayali kurulan konutu satın almak genelde mümkün olmuyor. Aracı kurumlar tarafından konut kredisi kullanarak konut sahibi olmak  son zamanları en uygun seçenekleri arasında. Bu yazımızda Konut Kredisi Nedir hakkında bilgiler sunacağız.

 

Konut Kredisi Nedir

 

Konut kredisi; gayrimenkulün teminat altına alınmasıdır.

 

Konut Kredisi Almak İçin Hangi Belgeler Gereklidir?  

 

Konut kredisi almak için, kredi alınacak ilgili kuruma kimlik belgesi, ikametgah belgesi ve son olarak da aylık geliri belgeleyen belgenin yanında satın alınmaya karar verilen konutun tapu bilgileri ile birlikte kredi başvurusu yapmak gerekiyor.

 

Peki, Herkes Konut Kredisi Alabilir mi?

 

Başvuruda bulunan kurum tarafından öncelikli olarak kredibilite araştırması gerçekleştirilecek.

 

Olumsuz yanıtların birçoğunun sebebi, geçmiş dönemlerde ödenmemiş kredi borcu sebebiyle takip kararı çıkan, kredi geri ödeme performans kriteri olumsuz olması halinde kredi kullanılmasının mümkün olmamasıdır.

 

Hangi Ev Tiplerinde Konut Kredisi Kullanılmaz?

 

Satılmaya karar verilen taşınmazın tapu bilgilerinde niteliğinin mesken olarak geçmesi gerekmektedir. Eğer taşınmaz niteliği, arsa, dükkan, depo gibi niteliklere sahip ise konut kredisi kullanılamaz.

 

Hangi Hallerde Konut Kredisi Kullanılmaz?

 

Konut kredisi alınabilmesi için mutlaka taşınmazın kat mülkiyeti veya kat irtifakı kurulmuş olan yapılar olması şartı olarak aranıyor.

 

Konut Kredisi Almak İçin Taşınmazın Niteliği Önemli mi?

 

Konut kredisi yalnızca konutlar için kullanılabilir. Yani taşınmaz arsa, iş yeri, tarla, vb. olan taşınmazlar için konut kredisi kullanma gibi bir imkanınız olmuyor. Konut kredisi kullanabilmek için taşınmazın tapu kaydında konut olarak geçmesi gerekiyor.

 

Gayrimenkul Fiyatının Ne Kadarı İçin Konut Kredisi Kullanılabilir?

 

Diğer bir önemli nokta ise, bankaların konut kredilerini belirlenen satış bedelinin yüzde 75’i kadar verebiliyor olması.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.