• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

15 Şubat 2019 17:20

Konut Kredisi Oranları Yüzde 1’e Yaklaştı

Konut Kredisi Oranları Yüzde 1’e Yaklaştı

İçinde bulunduğumuz Mayıs ayında yüzde 0,67 dolaylarında seyir gösterdi konut kredisi oranları. Merkez Bankasının Haziran ayı içinde faiz oranlarını yetmiş beş puan artırmasıyla birlikte yükselme eğilimine geçti. Konut Kredisi Oranları Yüzde 1’e Yaklaştı.

 

Konut Kredisi Oranları Yüzde 1’e Yaklaştı

 

Haziran ayında yükselişe geçen konut kredisi oranları Temmuz ayında da aynı ivmeyi gösterdi. Ağustos ayında banka kuruluşlarının almış oldukları kararla yükselişi daha da tırmanan konut kredisi oranları, Eylül ayının ilk haftasında da aynı etkiyi korudu.

 

Sekiz Banka Faizi Artırdı

 

Konut kredisi faiz oranlarının artışını ilk bildiren banka olan Garanti Bankası, 27 Ağustos tarihinde standart konut kredisi oranlarını altmış ay vadede yüzde 0,89, yüz yirmi ay vadede yüzde 0,91 oranında artırdığını açıkladı.

 

Garanti Bankasının almış olduğu bu artış kararını takiben diğer bankalarda konut kredisi faiz oranlarında artışlarını açıkladı. Bu bankalar arasında; Halkbank, Akbank, Anadolubank, Şekerbank, Türkiye Finans Bankası, Ziraat Bankası, Kuveyt Türk, Albaraka Türk bulunuyor.

 

Eylül ayının ilk haftasında konut kredisi faiz oranlarını artırdığını bildiren bu sekiz banka ile birlikte faiz oranları yüzde 0,98 seviyelerine kadar çıkış gösterdi. Artışla birlikte on yıl vadeli konut kredisi taksitlerinde altmış iki lira artış gerçekleşti.

 

Eylül ayının ilk haftasında meydana gelen bu gelişme ile birlikte konut kredisi oranları yüzde birlik sınıra yaklaşmış oldu. Önümüzdeki günlerdeki gelişme ile konut kredisi faiz oranlarının yüzde bir sınırını geçme olasılığı da bulunuyor. Tüketicilerin bir gözü banka kredi faizlerinin değişikliğinde iken bir gözü de Merkez Bankasından gelecek faiz indirimi haberlerinde bulunuyor.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.