• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

27 Kasım 2018 11:26

Konut Planlamasında Yeni Dönem

Konut Planlamasında Yeni Dönem

Yeni Konut Planlaması

 

Konut planlamasında önceliklerin değiştiği ve yasal olarak her belediyenin kendi belirttiği şartlarda olan emlak konut projelerini onaylayacağı belirtildi. Bu durumun şehirlerin daha güzel ve estetik olması ve insanların daha rahat şartlarda oturmasını sağlamak amacıyla düzenlenmiş olduğu belirtildi.

 

Eskiden konut planlamasında değişik uygulamalar yer alıyordu. Şimdi ki uygulama da yeni oturum tabanın %40’dan %60 genişletilmiştir. Bununla birlikte 5 kat yapılan bina alanına  artık 3 katlı bir bina yapılacağı anlamına gelmektedir. Son dönemlerde özellikle öğrenci şehirlerinde 0+1 ve 1+1’den oluşan dairelere çok sık rastlıyoruz. Hem kiralanması hemde satışı açısından ucuz olan öğrenciler için tercih edilen ve yeni evliler için ideal gibi görünen bu evler artık tarihe karışıyor. Yeni yapılan konutlarda artık en küçük oda boyutları oturma odası 12 metrekare, yatak odası 9 mekre kare, tuvalet 1.2 metrekare, banyo 3 metrekare ve mutfak net 3,3 metrekare olmak şartıyla yapılacağı bildirildi. Bu kapsamda artık oda boyutları belli büyüklükte ve oranlarda yapılacak.

 

Amaç olarak görülen bu uygulamada artık geniş ferah basık evlerin olmaması  yapılmaması ve çevre düzenine olumlu yönde katkılar sağlamasından dolayı bu tür kararların alındığı bildirildi. Yeni yönetmelik bir çok yeniliği beraberinde getirdi. Teraslar ortak kullanım alanları olacağını bahçeler de terasa dahil olacağını söylendi çevre düzenlemesinde artık belli kurallar olacağı aktarıldı. Belli kalitelerde belli büyüklükte yapılması istenen daireler birçok şeyi değiştireceğini vurgulandı.

 

Yeni bir şey ise bina çevresi ve bina renkleri artık istenilen renge boyanamayacak. Bina konumu hangi belediyeye bağlı ise belediye çevre düzenine göre renklendirme yapılacağını ve böylelikle estetik daha güzel bir yaşam alanları oluşturmayı planladıkları açıklandı.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.