• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

6 Şubat 2019 11:26

Konut Satışında Eşlere Şerh İmkânı

Konut Satışında Eşlere Şerh İmkânı

Daha önce konut satışlarında mahkeme kararı ile eşlerin mağduriyetini önlemek için geçerliydi konut satış şerhi. Artık yeni yapılacak düzenleme ile eşler istedikleri anda şerh koyma hakkını kullanabilecekler. Mevcut düzenlemesi aşağıda bulunan madde ve konunun günümüze kadar gelişimi ise detaylı olarak şu şekilde meydana gelmiştir. Peki Konut Satışında Eşlere Şerh İmkânı nasıl olacak?

 

Konut Satışında Eşlere Şerh İmkânı

 

Eşler arasında yoğun tartışmaların yaşandığı konut satışlarında söz hakkı, geçmiş dönemlerde mahkeme kararı aranmadan gerçekleşebiliyordu, ancak Danıştay mevcut sorunla ilgili bir davada yürütmeyi durdurma kararı almasıyla, emsal görülen dava üzerinden mahkeme kararlı şerh aranmaya başlanmıştı.

 

Yeni Düzenleme Ne Getirecek?

 

Tartışma konusu olarak yoğun bir gündem oluşturan konutların satışında uygulanan şerh, TBMM Başkanlığı’na sunulan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Teşkilat Kanununda değişikliğe meydan veren torba yasada, eşler arasında mahkeme kararı gerektiren şerh uygulaması kaldırılmış olmuştu. Danıştay’ın almış olduğu kararla birlikte yine konut satış şerhi mahkeme kararı ile aranmaya başlandı. Ancak bu durum beraberinde bazı sıkıntıların yaşanmasına engel olamadı.

 

Mahkeme süreci devam ederken bazı eşlerin konut satışlarını bu fırsattan yararlanıp gerçekleştirdikleri ortaya çıktı. Bu sebeple yeni bir düzenleme ile hak kayıplarının önüne geçilmesi ve sürecin hızlandırılması gerekmektedir. Gerekçe olarak şu ifade kullanılmakta: “ Madde ile Tapu Sicil Müdürlüğü’nce konut şerhi işlenmesi için mahkeme kararı aranması yönünde farklı uygulamadan neticelenen sıkıntıların giderilmesi, telafisi olanaksız zararların önlenmesine yönelik taşınmazın sahibi olmayan diğer eşin mahkeme kararı olmadan Tapu Sicil Müdürlüğü’nden aile konutu şerhi verilmesini isteği öngörülmüştür.”

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.