• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

15 Şubat 2019 17:15

Konut Satışındaki Düşüş, Kredi Pazarlamasına Döndü

Konut Satışındaki Düşüş, Kredi Pazarlamasına Döndü

Son aylarda konut sektöründe satışların düşüş oranın yüzde 32’ye ulaştı. Bununla ile birlikte konut sektöründe son derece tedirgin ve gergin bir atmosfer yaşanıyor. Özellikle de son 7 ay içerisinde konut satışlarında yaşanan yüzde 32 gibi rekor düzeydeki oran nedeni oldu. İstanbul’ un bazı ilçelerinde emlakçılar yüzde 10 komisyon ile banka kredisi pazarlamaya başladı. Konut Satışındaki Düşüş, Kredi Pazarlamasına Döndü.

 

Konut Satışındaki Düşüş, Kredi Pazarlamasına Döndü

 

İstanbul’ un özellikle son yıllarda büyük bir hız ile gelişmekte ve büyümekte olan ilçeleri Esenyurt ilçesi başta olmak üzere Kayabaşı, Altınşehir ve Halkalı gibi ilçelerde konut satışlarında düşüş yaşanması üzerine emlakçılar çözümü kredi skoru kötü olan vatandaşlara bankalardan kredi almakta buldu.

 

Emlakçılar Bireysel Krediye Aracı Oluyor

 

İstanbul’ un gelişen bu ilçelerinde ortaya çıkan tabloya göre, özellikle de görünürde herhangi bir konut satışı bulunmamasına rağmen daha önce banka şubelerine oto galerileri gibi ev satın alan konut kredisi müşterisi götüren emlakçılar, konut satışlarında yaşanan düşüşlerin ardından şimdilerde ise bireysel kredi ihtiyacı oluşan müşterileri götürmeye başladı.

 

Özellikle de emlakçılar kendi bölgelerinde ikamet etmekte olan işsiz, kendi işinde nakit problemi yaşamakta olan ya da herhangi bir neden dolayısı ile bireysel krediye ihtiyaç duyan kişilerin kredi skorunun kötü oluşu nedeni ile kredi alamayan kişilerin, bankaya hazır dosya götürmesinde aracı rolü üstleniyor. Bu noktada bazı büyük bankaların emlakçıların dosya götürmelerine sıcak bakarken, bazı bankaların ise bu yöntemlere karşı kapıları kapadığı ifade ediliyor.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.