• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

19 Ocak 2019 14:35

Konutta İcradan Satışa Çıkarılanlara Uyarı

Konutta İcradan Satışa Çıkarılanlara Uyarı

 

Satın almış olduğunuz konutta icradan satışa çıkarılıyor ise hemen itiraz edebilmeniz için konutun değerinin yüzde kırkı oranında teminat yatırılması gerekecektir. Son durum aşamasında haksız kalmanız halinde ise yüzde yirmilik kısım ceza olarak kesilecek size ancak geri kalan yüzde yirmi ödenecek. Durumun özeti ise şöyle olmaktadır; değeri yüz bin lira olan konutunuz icra vasıtası ile satışa sunulmuş ve siz itiraz hakkınızı kullanmanıza rağmen haksız duruma düşmüş iseniz itiraf süresinde ödemiş olduğunuz kırk bin liranın ancak yirmi bin lirasını geri alabileceksiniz. Bu, yirmi bin lira ceza ödeyeceğiniz anlamına gelmektedir.

 

Kredili konutta icradan satışa çıkarılan konut kapsamında daha önceden yaşanmış olan sıkıntı ve sorunlara çözüm olacak alternatif çalışmalar yürütülmektedir.

 

Değerlendirme Çalışmasını SPK Yürütecek

 

Konut satın alırken ya da kredili konut icra satışı vasıtası ile satışında konut değerlendirmesini SPK lisanslı bilirkişi yapmaktadır. İlk üç yıl için konutların değerleme çalışmalarını SPK lisanlı bilirkişilere ilave olarak,  mahkemelerde bilirkişi olarak görev yapanlar da yürütebilecek. SPK, taşınmazların değerlemesini yürütebilecek, değerleme kurumlarından sermaye piyasasında çalışmada bulunacaklara belirleme görevini üstlenecek.

 

Konut finansman kuruluşları, konut finansmanı amacıyla tüketiciye kredi olanağı sağlayan bankalar ile BDDK tarafından onaylı konut finansman şirketleri kurulacak. Bu amaçla, tüketicilere konut kredisi kullanımını konut teminatı altında kullandıracak olan şirketler vardır. Bu şirketler kredilerin tekrar finansmanı amacıyla kullandırılan krediler de konut finansmanı kapsamında yer alacak.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.