• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

14 Şubat 2019 12:55

Konutunuz İçin Yangın Önlemi Alın

Konutunuz İçin Yangın Önlemi Alın

Konutunuz İçin Yangın Önlemi Alın

 

Türkiye’de yılda 100 bin yangının dörtte birinin denetimsiz yapılaşmadan kaynaklandığı ifade ediliyor. Dünyadaki en riskli şehirler arasında ise İstanbul var. “Yangından Korunma Haftası” kapsamında, konutunuz için yangın önlemi alarak, hangi yöntemler ile korunabileceğinizi biliyor musunuz? Peki Konutunuz İçin Yangın Önlemi nasıl alınır?

 

Ülkemizde, yıllık 100 bine yakın konut yangın nedeniyle zarar görüyor. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi İtfaiyesi tarafından yayınlanan yönerge incelendiğinde, evinizi dışarıdan gelen tehlikelere karşı güvenlik önlemi ile korunuyor. Yangın sırasında ise acil kurtarma planı yapmanın önemine dikkat çekiliyor. Önerilere bakacak olursak, evdeki korunma açısından pencere emniyeti sağlanırken tel ve demirlerin kontrolünü sağlarken, güvenli bir çıkış noktasının hayati önemde olduğu ifade ediliyor.

 

Gayrimenkul Almadan Önce Alınacak Önlemler

 

Nüfus artışı sonucunda, hızla artan konut projelerini seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Eskiyen dairenizin bakımını yaptırarak, konut yatırımınızı sağlama alırken,  can güvenliğiniz açısından dikkat etmeniz gerekiyor. Eryap Grup CEO’su Emrullah Uslu,  yangın yalıtımı kapsamında alınacak önlemler arasında, mimari proje aşamasında konutunuzun, yangın ve duman yayılmasına karşı tedbir alınarak, yangın yalıtımının yapılmış olması gerektiğini ifade ediyor.

 

Eryap Grup CEO’su Emrullah Eruslu, “Yangından Korunma Haftası” dolayısı ile yaptığı açıklamada, ofis ve daire içinde yangının yayılması için yangın yalıtım sisteminin öneminin altını çizerek,  “Yapıların yalıtımlı olması, yangını kompartmanlara bölerek kontrol altında tutar ve itfaiye müdahalesi için güvenli alan ve gerekli ek süreyi oluşturur. Bilindiği üzere yangından korunmanın en önemli yollarından birisi de doğru malzemelerle uygulanmış “tam” yalıtım. Binaların kentsel dönüşüm sürecinde ‘Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik’e uygun şekilde inşa edilmesi gerekiyor” dedi.

 

Yangın Yalıtımı Nasıl Yapılmalı?

 

Türkiye’de ihmallerden dolayı meydana gelen yangın oranı oldukça fazla. Eruslu,  “İBB İtfaiye Daire Başkanlığı verilerine göre İstanbul özelinde son yıllarda meydana gelen yangınların en büyük nedenleri arasında sigara ve elektrik kontağı geliyor. Yani yangınların çoğu yapıların kendi içinde çıkıyor. İşte bu noktada önemli olan alevlerin komşu kat ve binalara yayılımını engellemek. Doğru olmayan malzemelerle yapılan uygulamalar yangın yayılımını engellemediği gibi, yangının hızla büyümesine sebep olabiliyor. Yangın yalıtımında yanmaz (A1 sınıfı), ısı geçisine yüksek direnç gösteren, boyutsal kararlılığı sayesinde sıcaklık değişiminden etkilenmeyen, alevle teması durumunda zehirli gaz çıkarmayan, doğal ham maddeden  üretilmiş ‘Taş yünü’ kullanılması gerekiyor.” dedi.

 

TÜYAK (Türkiye Yangından Korunma ve Eğitim Vakfı) üyesi olan Eryap Grup tarafından  Wooler marka taş yünü, bu noktada bir çözüm yaratıyor.

 

Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik Revize Edildi

 

9 Eylül 2015 tarihinde, “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik” revize edildi. TÜYAK (Türkiye Yangından Korunma ve Eğitim Vakfı) yapmış olduğu açıklamada, “yeni basım için çalışmaya başladığımız yönetmelik kitabı basımı önümüzdeki günlerde basılacaktır” dedi.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.