• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

15 Şubat 2019 15:23

Kredi Ödemesi Devam Eden Konut Alınır Mı?

Kredi Ödemesi Devam Eden Konut Alınır Mı?

Mortgage konut kredisi ile alınmış bulunan bir konut, taksitler bitene kadar banka tarafından ipotekli olmaktadır. Konut sahibi, kredi ödemelerini devam ettirdiği bir konutu başka birine satabilir. Konut sahibi aynı zamanda konut kredi borcunu da devredebilir. Fakat güvenirlik açısından konut sahibi tarafından tüm borçları kapatılmış bir konutun alınması daha sağlıklıdır. Peki Kredi Ödemesi Devam Eden Konut Alınır Mı?

 

Kredi Ödemesi Devam Eden Konut Alınır Mı?

 

Konut kredileri yalnızca konut ihtiyacının karşılanması amacı çerçevesinde taleplere karşılık verdiği için, arsa ya da iş yeri alımı söz konusu değildir. Bu konuda taşınmazın tapu kaydında konut ibaresi bulunuyorsa konut kredisi için geçerliliği vardır. Arsa, iş yeri, tarla gibi tanımlamalar konut kredisinin konusuna girmemektedir. Farklı prosedürler içeren bu uygulamada iş yeri ve arsa alımlarında vergi ödemeleri de değişik olmaktadır. Arsa ve iş yerlerinin kredilendirmeleri farklı olmaktadır. Bazı bankalar arsa ve iş yeri kredisi vermektedir. Ancak konut kredisi kapsamında iş yeri ve arsa alımı söz konusu olmamaktadır. Bireysel kredi seçeneği de ayrı bir tercih oluşturmaktadır.

 

Konut Kredisi konutun Fiyatının Ne Kadarını Karşılamaktadır?

 

Bankalar mortgage konut kredisi vermeden önce ekspertiz çalışması yapmaktadır. Bu çalışma Sermaye Piyasası Kurlu yani SPK lisanslı değerlendirme şirketleri tarafından geçekleşir. Ekspertizler inceleme yaptıkları konutun satış değerine bakarak oluşturdukları değeri bankaya bildirir. Banka kuruluşu, konut kredisi başvuran kişilere ekspertiz değerinin yüzde yetmiş ile yetmiş beşine kadar konut kredisi vermektedir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.