• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

14 Mayıs 2019 13:04

KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK (KSS)

KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK (KSS)

Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) Nedir?

Ülkemizde Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) projeleri hangi alanlarda yoğunlaşmaktadır?

Bu soruya KSS alanında yapılmış bir araştırma ile cevap vermek isterim. Kamuoyunda yapılan bir araştırmaya göre “Sizce hangi alanlarda Kurumsal Sosyal Sorumluluk projeleri gerçekleştirilmelidir?” sorusunun cevabı önem sırasına göre;

  • Eğitim
  • Sağlık
  • Çevre olarak verilmiştir.

Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) projesi gerçekleştirmek isteyen firmaların dikkat etmesi gereken unsurlar nelerdir?

Kurumlar KSS çalışmalarını yalnızca bir proje gibi değil, bir anlayış olarak tüm iş süreçlerinde uygulamalıdırlar. KSS projeleri gerçekleştirirken hem kuruma hem de topluma fayda sağlaması, değer üretmesi ilkesinden hareket edilmelidir.

KSS’nin kurumun en üst düzey yönetimi ve çalışanları tarafından kabul görüp sahiplenilmesi ve kurum dışında olduğu kadar kurum içinde de iletişime önem verilmesi gerekmektedir.

Kurumların dikkat etmesi gereken bir başka faktör de, bir projeyi sahiplenirken o projenin odağındaki soruna yönelik sürdürülebilir çözümler üretilmesi konusunda önderlik etmektir. Projelerin tüm süreçlerinde dikkat çekmek istediğimiz bir başka önemli nokta ise ölçümlemedir. Projenin kurum kültürü, vizyonu ve misyonuyla örtüşmesi ve “samimiyeti” firmaların dikkat etmesi gereken olmazsa olmaz unsurlardandır.

KSS’nin çok hassas bir alan olması bütün bu sürecin doğru yönetilmesinde uzman kuruluşların üzerine düşen rolü daha önemli hale getirmektedir.

Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) projeleri firmaya neler kazandırır?

KSS bir toplumsal sorunla ilişki kurmaktır. Bir kimlik ilanıdır. Bilinirlik ve farkındalık yaratır. Kurumsallaşmayı kimliklendirme ile hızlandırır. İmajı itibara çevirir ve büyütür. İtibar işletmeler için en önemli kazanımdır. Kurumun yaptıklarına toplumun özellikle dışarıdakilerin biçtiği değerdir.

İncedir, samimiyet gerektirir, kazanımı zor kaybedilmesi kolaydır. KSS projeleri kurumsal bütünlük ve kimlikle sıkı örülmüş olmalıdır.

Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) ajansı seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Ülkemizde KSS projeleri genellikle iletişim firmaları tarafından yürütülmektedir. Biz İletişim olarak Türkiye’de, KSS alanının her aşamasındaki birikim ve uzmanlığımızla tam hizmet sunan tek şirketiz. KSS projesi oluşturmak, araştırmak, planlamak ve uygulamak kesinlikle bir uzmanlık alanıdır. Yaptığımız iş yoğun emek gerektiren bir iştir ve toplumla marka arasında etkileşim yaratarak iletişim platformu oluşturmaktadır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.