• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

15 Mayıs 2019 09:48

KURUMSAL WEB SİTESİ

KURUMSAL WEB SİTESİ

Kurumsal web sitesi nedir? Bir şirketin / kurumun ofisi, mağazası, şubesi, dükkanı, showroom’u neyse, kurumsal web sitesi de odur. Kurumsal web sitesi, şirketin marka ve müşteri ilişkisi, interaksiyona girdiği alanın yeni ve kalıcı üyesidir.

 

Kurumsal web sitesinin bileşenleri nelerdir?

 

İçerik açısından; ürün/hizmetler, haber/etkinlikler, basın odası, yatırımcı, müşteri ilişkileri/destek, insan kaynakları, şirket bilgileri, iletişim gibi temel bölüm başlıkları vardır. Bunlara doğal olarak şirketin faaliyet alanına özgü diğer bölümler de eklenebilir.

 

Kurumsal web sitesi yaptırmak isteyen firmaların dikkat etmesi gereken unsurlar nelerdir?

 

Eğer bir şirketin pazarlama bölümü kurumsal web sitesiyle yeterli ölçüde ilgiliyse, kurumsal web sitesinde dikkat edilmesi gereken en önemli öğe yerine getirilmiş demektir.

Bir sonraki adım; kurumsal web sitesi yapan şirketle birlikte ne tür mesajlar verileceğinin, kullanıcıyla ne yönde iletişim kurulacağının belirlenmesidir. “Ben şirketimin hangi güçlü alanlarını öne çıkarmalıyım? Benim müşterim kimdir?” gibi bir dizi sorunun sorulması, analizler, testler, strateji çalışmalarının yapılması gerekiyor. Yani ürün geliştirirken, hizmet geliştirirken gösterilen özen kurumsal web çalışmalarında da gösterilmelidir.

 

Dikkat edilmesi gereken diğer bir unsur, kurumsal web sitesinin, şirket için önemli, hatta yaşamsal değere sahip bir proje olarak ele alınmasıdır Tüm çalışmalar bir proje yönetimi dahilinde yürütülmelidir.

 

Başarılı bir kurumsal web sitesinin firmaya katkıları nelerdir?

 

Kısa dönemde; şirketin kurumsal imajı çok olumlu yönde etkileniyor. Şirketinizle en küçük bir ilişkiye girecek herkes doğrudan internete girip hakkınızda bilgi edinmeyi deniyor. Bu “bilgi alma” deneyiminin kullanıcılar tarafından başarılı ve sorunsuz gerçekleşmesi, tek başına bile, firmalar açısından büyük bir artıdır. Kullanıcılar, kurumsal web siteleriyle yaşadıkları bu deneyimi, firmanın hizmet kalitesinin bir ölçütü olarak algılarlar.

 

Uzun dönemde; kurumsal web siteleri, şirketlerin iş yapma şeklini temelden değiştirebilecek potansiyeli içinde taşımaktadır. CRM gibi doğrudan müşteriye ilişkin araçlarla verimliliğin yanısıra müşteri memnuniyetini de ileri boyutlara taşımak mümkün oluyor. Ancak, bu sistemlerden hiç biri müşterinin bire bir denetimi altında değil. Müşterinin kendi kontrolünü hissedebileceği tek alan kurumsal web olarak karşımıza çıkıyor. Şirket ofisi kapalı bile olsa kurumsal web sayesinde şirket hakkındaki bilgilere ulaşmanın kontrolü tamamen müşterinin elinde bulunuyor. Bunun önemi giderek daha iyi anlaşılacak ve iş yapma şekilleri, hizmet tasarımları buna göre yeniden şekillenecek.

Mesela, yakın bir gelecekte, alışveriş etmek istediğiniz mağazanın kapalı olduğu saatlerde bile vitrindeki bilgisayardan siparişinizi verip beğendiğiniz ürünü alabileceksiniz. Veya çeşitli lokasyonlara yerleştirilmiş ölçü kabinlerinde vücudunuzun ölçülerini 3 boyutlu olarak alabilecek, internetten bir ürün satın alırken bu ölçüleri vererek, bedeninize uygun ürün aldığınızdan emin olabileceksiniz. Kurumsal web, yeni bir değişim rüzgarının temelini oluşturuyor.

 

Türkiye’deki kurumsal web sitelerindeki eksiklikler nelerdir?

 

Yeterli bütçenin ayrılmaması: 2019 için belirlediğimiz öncelikli hedeflerden bir tanesi de şirketlerin kurumsal web sitelerine ayırdıkları bütçenin yükseltilmesine bilgi, araştırma ve ölçümlerimizle destek sağlamak.

Kurum/şirket içindeki işbirliği ve katılım yetersizliği: Herkes bu benim işim değil diye bakıyor. Bu nedenle kurumsal web sitesi yapımında kurum içi katılımı arttıracak önlem ve mekanizmalarla işe başlamak gerekiyor.

Kurumsal web yapıldıktan sonra kaderine terk ediliyor: Kurumsal webin yalnız sonucu değil, yapılış şekli, sistemi de sitenin yaşam kalitesini yakından ilgilendiriyor. Yayından sonra güncellemenin yeterli sıklıkta yapılmaması, hatta en basitinden kullanıcı istatistiklerinin bile incelenmemesi bilinen sorunlar. Bu tür eksikliklerin kurumsal web şirketleri tarafından öngörülmesi ve hizmetin kaliteli sonucu elde etmek ve sürdürmek için tasarlanması gerekir.

Özgün materyal kullanımı konusundaki isteksizlik: Kurumsal web sitesi bir film prodüksiyonu gibi, reklam kampanyası gibi kendine özel özgün mesajların ve materyalin kullanması gereken bir mecra. Günümüzde, kullanıcı ve müşterinin ilgisini çekecek öylesine çok enstrüman var ki, kullanıcıları kurumsal web sitenize yönlendirebilmeniz için, onlar tarafından da fark edilen bir çaba göstermeniz gerekiyor. Stok materyal kullanmaktan kesin olarak kaçınmanızı öneririz.

Tasarımdan, estetikten para kazanan şirket sayısının az olması: Eğer bir şirket, ürün ya da hizmetlerinin geliştirilmesinde kaliteli ve estetik tasarımı öne çıkararak para kazanıyorsa, kendini bu yönde konumlandırmışsa, kurumsal web sitesini de kullanıcı odaklı geliştirmesi kolay oluyor.

Kurumsal webin bir ölçüm standardının geliştirilmemiş olması: Tüm dünyada böyle bir sorun var, bizim bu konudaki çalışmalarımız sürüyor.

 

Kurumsal web sitesi için ideal web tasarım şirketi?

  • Şirketin yönetici ortaklarından en az birinin tecrübeli bir tasarımcı olduğundan emin olun.

 

  • Birlikte çalışacağınız şirketin kurumsal web sitesinin kendisini doğru konumlandırdığından emin olun.
    Kurumsal web sitesi yapan şirketler kendi broşürlerini, web sitelerini tasarlarken özgün bir tema ve kendi ürettikleri görsel materyaller kullanmak zorundadırlar. Bunu yapamayan bir şirketin potansiyel müşterilerine olumlu mesaj verebilmesi çok zordur.

     

 

  • Hizmet tasarımını inceleyin. Hizmet tasarımının yazılmış olmasına dikkat edin. Her konuda yazılı ve belgenmiş bilgilere itibar edin. Özellikle Amerika’da şubesi olduğunu söyleyen, ya da Amerikan şirketinin şubesi olduğunu öne sürenlere karşı ihtiyatlı davranın.

 

  • Gerek şirket yönetimi, gerekse iş üretim yazılımlarının lisanslı olduğundan emin olun. Seçeceğiniz şirket, müşteri ilişkileri yönetimi (CRM), proje yönetimi, iş ve finansman yönetim yazılımlarını kullanmıyorsa kurumsal web yapım süreciniz düzgün işlemeyecektir.

 

  • Web iskeletinin yapılandırılması çok önemlidir, müşteri tarafından görülmediği için ülkemizde bu işi özenli yapanlar son derece azdır. Teknolojik altyapı sorununun kalıcı ve sağlıklı çözümü web içerik yönetim yazılımı kullanmaktır. (Ancak bunun da sahtelerinden uzak durmalısınız.) Seçeceğiniz kurumsal web şirketinin içerik yönetimi uygulama deneyimi olduğundan emin olun.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.