• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

4 Nisan 2019 11:49

Kurumsal yayıncılık nedir? Kurumsal yayın hakkında!

Kurumsal yayıncılık nedir? Kurumsal yayın hakkında!

Kurumsal yayıncılık nedir? Kurumlar tanıtımlarını yapabilmek için, belli argümanlara ihtiyaç duyuyorlar. Bunlardan bir tanesi de medyadır. Ancak medyada her zaman istediğiniz ölçülerde ve istediğiniz şekilde olmayabilir. Kurumsal yayıncılık, medyanın hiçbir zaman vakıf olamayacağı çok özel bir alana da hizmet eder; bu da tamamen sizin belirlediğiniz hedef kitlenizdir. Bu iç müşteri dediğimiz çalışanlarınız da, şirket ortaklarınız, bayileriniz ya da doğrudan müşterileriniz de olabilir.

 

Kurumsal yayıncılık hazırlık sürecinde neler yapılmalıdır?

 

En önemli adım, o yayına neden ihtiyaç duyulduğunun çok iyi tespit edilmesidir. Kurumsal yayıncılıkta en sık karşılaştığımız hatalardan biri, bir taşla üç-dört kuş vurma eğilimidir. Yani tek bir yayınla hem çalışanı, hem müşteriyi, hem iş ortaklarını bilgilendirme çabası… Bu çoğu zaman yayının hiçbir amaca hizmet etmeyen, karmakarışık bir bilgi yığınına dönüşmesine sebep olur.

Hedef kitlenizi ve iletişim stratejinizi doğru belirlediğinizde, hedef kitlenizin enformasyon ihtiyacına göre yayınınızın türünü belirlemelisiniz. Bu bir e-bülten de olabilir, bir gazete, bir dergi ya da bir faaliyet raporu da…  Doğru hedef kitleye, doğru mecra ile ulaşmak da çok önemli. Mesela Türkiye çapında 2000 tane bayisi olan bir şirketsiniz. Eğer bayilerinizin birçoğu işini hâla faksla çözüyorsa ve siz onlara bir e-bülten ile ulaşmaya çalışıyorsanız, baştan yanlış yapıyorsunuz demektir. Ya da kültür düzeyi yüksek iş ortaklarınıza hiçbir şekilde hitap etmeyecek bir tasarıma ve içeriğe sahip bir dergi yayınlıyorsanız o çaba da boşa gider. Burada önemli olan “yapmak” değil, “doğru yapmak”tır.

Üçüncü en önemli nokta ise bu işin profesyonelleri ile çalışmak ve işi uzmanına yaptırmaktır. Birçok şirketin kurumsal yayıncılık bir uzmanlık olarak görmeyip kendi dergisini yayınlamaya çalıştığını görüyorum. Bir bakıyorsunuz ki, ürünleri sektörün Porsche’u gibi ama çıkarttıkları yayınlar gerçekten çok kötü ve kötü oldukları için poşetinden çıkartılmadan çöpe atılıyorlar. Halbuki her yayın o firmanın vitrinidir aynı zamanda… Bir kurumun yayınını elinize aldığınızda, o kurumun kapısından içeri girmişsinizdir. O kurum eğer iyi mal üretiyor ama kendisini iyi ifade edemiyorsa müşterilerini de satın almaya ikna edemez.

 

Şirketler kurumsal yayın çıkartırken nelere dikkat etmeli?

 

Şirketler çıkarttıkları kurumsal yayınlarında bazen çalıştıkları ajansların tecrübelerini dikkate almayarak, yayınların sadece kendi istedikleri şekilde çıkması talebinde bulunabiliyorlar. Yayıncıların kendilerini yönlendirmelerine izin vermeyebiliyorlar. Herkes kendi perspektifinden baktığında kendi yaptığını doğru görüyor, bu tür durumlarda da karşılıklı iyi bir dinleyici olmak çok büyük yarar getiriyor. Elbette bu sadece kurumsal yayınlar için değil tüm yaratıcı işlerde gerekli.

Kurumsal yayıncılık için bir de satın alınan içeriğin maliyetinin çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor. İnternet ortamında her gün milyonlarca defa çoğaltılan kopya metinlerle de yayın yapabilirsiniz, gerçekten çok emek harcanmış, yepyeni bilgiler sunan, yepyeni bir vizyon sunan metinlerle de… Bu tamamen o firmanın tercihi ve bu yayına ne kadar bütçe ayıracağı ile ilgili. Elbette benim önerim özgün ve değerli metinlerin yayınlarda kullanılması. Her yerde bulunan bilgileri mecralarınızda kullandığınızda ancak yayınınızın değerini düşürürsünüz. Biz bu yüzden çıkarttığımız yayınlarda, her yazımızı işin uzmanına yazdırmaya çok özen gösteriyoruz.

 

Kurumsal yayıncılık hedef kitlesi kimlerden oluşmalıdır? Hedef kitleye uygun nasıl bir yayın politikası belirlemek gerekir?

 

Hedef kitleniz personeliniz, hissedarlarınız, iş ortaklarınız ya da müşterileriniz olabilir. Hedef kitle anlamında kurumsal yayıncılıkta en çok ihmal edilen kesimin çalışanlar olduğunu düşünüyorum. Çalışan sayısı 100 binlerle ifade edilen birçok şirket var. Birçoğunda herkes sadece kendi departmanındakileri ve ilgili birkaç departmandaki kişileri tanıyor. Bunun haricinde şirketinin nereye gittiğinden, ne yaptığından habersiz bir şekilde her gün işe gidip gelen bir sürü insan var. Kurum içi yayınların, gerek kendi şirketini tanımada, gerek sinerji oluşturmada, gerekse iç müşteriyi tatmin etmede çok önemli bir argüman olduğunu düşünüyorum. Türkiye’de hâla birçok büyük şirkette iletişim dedikodu üzerinden ilerliyor ki, bunun şirketlere hiçbir katma değeri yok. Hâlbuki siz kendi şirketiniz içindeki iletişimi de düzenlemelisiniz ve departmanlar arası sinerjiyi yaratmalısınız ki katma değeri yüksek projeler üretilebilsin. Personelinizi yayınlarınız sayesinde eğitebilir, bilgilendirebilir, motive edebilir ve en önemlisi memnun edebilirsiniz. Google, Siemens gibi şirketler bunu çok iyi başarıyorlar ve mükâfatını da alıyorlar.

Kurumsal yayıncılık; Şirket ortaklarına ve müşterilere gönderilecek yayınlarda en çok gözden kaçan nokta ise “müşteriye/ortağıma şunu anlatmak istiyorum” diktasıdır. Okur her şeyi almaya hazır değildir. Bu tarz yazılar ve haberler yerine kurumsal yayınlarda “müşterime/ortağıma kendimi nasıl anlatmalıyım ki beni benimsesin”yaklaşımı ile hazırlanmış yayınlar sunmak gerekir. Kuru bir dille sayfalarca ürünü övmek yerine, bir müşteri röportajı ile ürün özelliklerini hikayeleştirmek ya da kurum haberlerini bile okunurluğu yüksek formatlarda yazmak gerekir. Bir de tabii seçilen dil çok önemli. Bir mimara gönderdiğiniz yayın ile buluğ çağındaki hedef kitlenize aynı şekilde hitap edemezsiniz.

 

Kurumsal yayınların içeriğinde neler olmalıdır? İçeriği seçerken dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

 

Bu tamamen o yayın ile neyi hedeflediğiniz ile ilgili. Mesela havayolları ya da karayolu ile yolcu taşımacılığı yapan firmaların dergileri, yolda geçen zamanı en kaliteli şekilde geçirmenizi sağlamak amacıyla yapılandırılır. Bir dernek, kendi sektörü ile ilgili profesyonelleri bilgilendirmeyi amaçlarken, bir kurum sadece prestij amaçlı bir yayın çıkartabilir. Bunun en güzel örneği bence Benetton’un Colors dergisi. Uluslararası yayın yapan bu dergi, aynı zamanda birçok sosyal yaraya korkusuzca parmak basıyor ve çok önemli bir işlev üstleniyor, bunu da tercih edebilirsiniz, yeter ki şirket olarak iletişim stratejinizi buna yönelik olarak kurgulayın.

Kurum yayınlarında bilindik uygulama ise şirket haberlerinin yüzde 50, lifestyle bölümlerin yüzde 50 dengesinde olduğu yayınlar. Bunlarda da lifestyle bölümler oluşturulurken her telden çalmak yerine kurumun faaliyetlerine yönelik olarak bir içerik oluşturmak gerekiyor.

 

Kurumsal yayıncılık kuruma / markaya sağladığı faydalar nelerdir?

 

Günümüzde yarattığınız imaj -kendinizi anlatmak istediğiniz şekilde anlatmak da diyebiliriz buna- ürününüzün satışında büyük önem taşıyor. Çok iyi imaj yaratan bazı butik firmalar, büyük oldukları halde kötü imaj yaratarak düşük cirolarla iş yapan firmaları sollayabiliyor. Çünkü onlar müşteriye kendilerini “kendi istedikleri şekilde” anlatıyorlar. İletişim bir şirketin en önemli ayaklarından biridir. Pazarlama, reklam, satış ve hatta üretim kadar önemlidir.

Somut faydalarına bakarsak; marka bilinirliğini pekiştirir, sürekli hedef kitlenizle iletişim içinde olmanızı sağlar, üstelik reklam, etkinlik veya başka bazı argümanlarla alternatif maliyet karşılaştırması yaptığınızda da bunu gayet uygun fiyatlara gerçekleştirir.

 

Kurumsal yayınları hazırlayacak ajansı seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

 

Tam hizmet ajansı olarak adlandırılan bazı reklam ajanslarının ve bazı halkla ilişkiler şirketlerinin de kurumsal yayıncılık yaptıklarını görüyorum. Bunlar arasında çok başarılı olanlar da var, haberciliğin, yayıncılığın ne olduğunu bilmeden bu işi yapanlar da… Gönül ister ki, artık herkes kendi ihtisası doğrultusunda faaliyet göstersin. Çünkü herkes birbirinin alanına müdahale ettikçe piyasada ne yazık ki niteliksiz ürün sayısı git gide artıyor ve yayınlar işlevini yerine getiremiyor.

 

Kurumsal yayıncılığın geleceği ile ilgili neler söylenebilir?

 

Bilgi de, çalıştığımız alanlar da git gide spesifikleşiyor. Eskiden doğa dergileri varken şimdi örneğin Almanya’daki bayilerde sadece örümcekler hakkında bir dergiye rastlayabiliyorsunuz. Ya da sadece serbest dalışla, sadece ayakkabı ile ilgili bir dergi yayımlanabiliyor. Ben gelecekte hem sektörel yayıncılığın, hem ihtisas yayıncılığının, hem de kurumsal yayıncılığın çok büyük gelişme göstereceğini düşünüyorum. Binlerce firmanın dikkat çekmek için çaba gösterdiği pazarlarda ise, gerçekten hedef kitlesi ile doğru iletişimi kurabilen firmalar ipi göğüsleyecek.

Kurumsal İtibar nedir? Firmalar için neden önemlidir?

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.