• iletisim@turkiyeduysun.com
 • 03522481651

HABER DETAYI

11 Şubat 2019 13:11

Leed Sertifikalı Yapılar ve Avantajları

Leed Sertifikalı Yapılar ve Avantajları

Geçmişten, günümüze süregelmiş olan “sürdürülebilir mimarlık” geçtiğimiz yüzyıl içinde kavramsallaşmıştır. Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz bu kavram ve mimari anlayış, Türkiye’de hızla yerleşmektedir. Ergonomik mimari tasarımlar, ekolojik farkındalık yaratarak, enerji tasarrufu sağlarken, karbon salınımını azaltan bir mimari anlayış ortaya çıkarıyor. Peki Leed Sertifikalı Yapılar ve Avantajları nelerdir?

 

Leed Sertifikalı Yapılar ve Avantajları

 

 

Avcı Architects’in kurucusu Selçuk Avcı, tasarımlarında gerçekleştirdiği ekolojik uygulamalarla binalarda %50’ye varan oranlarda enerji tasarrufu sağlıyor. Yeşil binaların firmaların toplam faaliyetleri içerisindeki payının 2009’da %13. 2012’de %28 olduğunu, 2015 yılında ise en az %60 seviyesine çıkmasının beklendiğini söylendi. Selçuk Avcı, Amerika’da LEED sertifikalı yapıların sertifika sahibi olmayan yapılara göre doluluk oranlarında %4 artış olduğu ve satış fiyatlarının metrekare başına $1700 daha fazla olduğunu ve Türkiye’nin de bu konuma çok yakında yaklaşmış olacağını belirtiyor.

 

Günümüzde, artık büyük önem taşıyan, çevre düzenlemesi ve geri dönüşüm sağlayan mimari anlayış ile yenilikçi üretim yapan “yeşil bina” tasarımına önem veren firmalardan bir tanesi de Mimar Selçuk Avcı’nın kurucusu olduğu, Avcı Architecs.  Avcı Architects, tasarımlarında binalardaki iklimsel çözümler üreterek, bir yandan karbon salınımını önlerken, diğer yandan, “yeşil enerji” üretiminin önünü açarak, akıllı bina tasarımları ile %50’ye varan enerji tasarrufu sağlamakta.

 

LEED SERTİFİKASI NEDİR?

 

Leed sertifikası,binanın çevreye duyarlı ve enerji tasarrufu düşünülerek yapılması ve bu noktada, binalara bir standart getirmek üzere verilen bir sertifikadır.  Amerikada’ki Çevre Dostu Binalar Konseyi tarafından geliştirilen kriterler listesi olarak ifade edilebilir. Açılımı ise, Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik(LEED) olarak ifade edilmektedir. Sertifika, sertifikayı vermeye yetkili olan kurumlar tarafından, yeşil bina standartlarına uymakta olan yapıların, “yeşil bina” ünvanı ile ödüllendirilmesidir.  Peki, LEED’in oluşturulma sebebi nedir?

 

 • Çevre dostu bina tasarımlarını desteklemek,
 • Rekabet yaratarak, çevre dostu projeleri arttırmak,
 • Yeşil bina ve çevre dostu mimari tasarımlar ile ilgili tüketiciyi bilinçlendirmek,
 • Sektörün, farklı disiplinlerdeki sektörlerin birlikte hareket ederek, farkındalık yaratması,

 

Binalar için sertifika türleri ise, 26 -32 puan arasında alınmakla birlikte, 33 – 38 puan arasında gümüş, 39-51 puan arasında altın, 52-69 puan arasında ise platin sertifika verilmektedir. LEED sertifikası için ABD’de USGBC’ye başvuru ile sadece USGBC sertifika verebilmektedir.

 

Sertifikaların hangi alanlarda puan verildiğine bakacak olursak;

 • Sürdürülebilir arazi puanı (14 puan)
 • Su kullanımı                      (5 puan)
 • Enerji kullanımı ve atmosfer  (17 puan)
 • Malzeme ile kaynak kullanımı (13 puan)
 • İç hava dolaşımı kalitesi (15 puan)
 • İnovasyon ve tasarım ( 4 puan)

 

Türkiye’de son dönemde, önemli projelerden birisi ise 2014 Building Awards’da, “En İyi Uluslararası Yapı Ödülü” alan ve LEED Platinium sertifikası almaya hak kazanan, Türkiye Müteahhitler Birliği Merkez Binası’dır. Binanın ekolojik kurgusu, oldukça önemli enerji tasarrufu sağlamasını sağlamıştır. Projeye bir diğer ödül ise gayrimenkulsektöründe küresel çapta danışmanlık hizmeti vermekte olan ABD merkezi Jones Lang LaSalle(JLL) şirketi tarafından, Dünya Yeşil Bina Konseyi(WGBC) ile birlikte yapmış oldukları, “Ofislerde Sağlık, Refah ve Verimlilik” araştırmasına Türkiye’den dahil edilen tek proje olarak, uluslararası bağlamda dikkat çekiyor.

 

LEED SERTİFİKALI YAPININ AVANTAJI

 

Leed sertifikası alan konut projeleri ve binalar, çevreye duyarlı tasarımlar olduğu için, kiralık daire getirisi ve satılık daire getirisi olarak değerlenmektedir.

 

Londra, İstanbul ve Ljbljana’da çalışma yürütmekte olan, iç mimari ve mimari tasarım projeleri ile dikkat çeken, Avcı Architects kurucusu ve ÇEDBİK(Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği) Yönetim Kurulu Eski Başkan Yardımcısı Mimar Selçuk Avcı’ya göre, sürdürülebilirlik, sadece ‘geri dönüşüm’ anlamında değil, alternatif malzemeler ve uygulama teknikleri, teknolojik gelişmeler, tasarım aşamalarında öngörülen enerji istatistiklerinin bütünün ele alındığı ifade ederek, işin ekonomik boyutunun, sürdürülebilirlik kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini ifade ediyor.

 

Selçuk Avcı, bu durumu önemseyerek, ekonomik belirleyicilik açısından önemini ifade etti. İngiliz mühendislik ve müşavirlik şirketi olan MCGraw-Hill Construction tarafından 2013 yılında ortaya konan World Green Building Trends raporuna atıf yaptı. Yeşil binaların, firmaların markalı konut projeri ve binaları arasında, 2009 yılında %13 olduğunu, bu dilimin 2012 yılında %28’e, 2015 yılında ise %60 oranına çıkma durumu olduğunu ifade ediyor. Selçuk Avcı, Amerika merkezli CoStar Group’un ortaya koymuş olduğu araştırma sonucuna göre, yeşil binaların doluluk oranı artışının %4, satış fiyatlarının arttığını söylerken, metrekare başına  $1700 daha fazla olduğunun belirtildiğinin altını çiziyor.

 

Enerji ve Isı Tasarrufu Derneği (ETADER) araştırmalarını hatırlatan Avcı, Türkiye’de 2 milyon konutun yapıların merkezi ısıtma sistemini kullandığını, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının teşvik edilmesi ile 1.2 milyar TL tasarruf olacağının altını çiziyor.  Ocak 2015 Türkiye Enerji Raporu verilerine göre,  1990-2013 arası Türkiye’de enerji talebi artışına oranla ithalatın %211.62 artış gösterdiği, yerli enerji üretiminin ise %24,78 oranında kaldığını ifade ediyor ve ekliyor, “Enerji faturasının %80’lik kısmını ısıtma ve soğutma enerjisi oluşturuyor, bir alanı soğutmak için harcadığımız enerji, ısıtmak için harcadığımız enerjiden 3 kat daha fazla. Her konut düşen yıllık 500 TL’lik ek maliyet var”

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.