• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

4 Nisan 2019 15:49

Makarna Pazar Araştırması; Makarna Tüketimi

Makarna Pazar Araştırması; Makarna Tüketimi

Makarna Pazar Araştırması un ve unlu mamuller tüketiminin yüksek bir orana sahip olduğu Türkiye’de makarnanın yıllık tüketim miktarı, kentlerde ve kırsal kesimlerde giderek yükselen bir orana ulaşmaktadır. Makarna Tüketimi için bununla birlikte ortaya koyduğumuz son araştırmalar bölgeler arasında makarna tüketiminde büyük farklılıklar olduğunu göstermektedir.

 

Makarna Pazar Araştırması yüzdeleri

Bölgeler İtibariyle Makarna Satışları %
Marmara Bölgesi 39
İç Anadolu Bölgesi 21
Ege Bölgesi 16
Akdeniz Bölgesi 12
Karadadeniz Bölgesi 6
Doğu Anadolu ve Günydoğu Anadolu Bölgesi 5

 

Satın Alma Davranışı ve Tüketim Sıklığı

 

Makarna Pazar Araştırması elde edilen bulgulara göre, tüketiciler “günlük alışveriş” ve “toplu alışveriş” olmak üzere iki temel alışveriş biçimi sergilemektedir.

Makarna alışverişinin iki temel alışveriş biçimine göre spontan oransal dağılımı incelendiğinde, tüketicilerin yüzde 82’si toplu alışverişlerde makarna satın aldığını belirtmektedir. Günlük alışverişler sırasında satın alınan ürünler arasında “makarna”nın spontan biçimde söylenilme oranı ise yüzde 36.3’tür.

Pazar araştırması devamında orta ve üst sosyo-ekonomik statü gruplarında ve özellikle söz konusu gruplara dahil “çalışan kesimde” satın alma noktaları olarak zincir marketler tercih edilmektedir. Zincir marketler satın alma miktarı üzerinde de önemli bir belirleyen konumundadır. Makarna Tüketimi, Hedef kitle zincir marketlerde uygulanan promosyonlara ve satış noktasında bulunan ürün tiplerine göre satın alma kararı verebilmekte ya da satın alma miktarını söz konusu durumlara bağlı biçimde arttırabilmektedir.

 

Makarna Pazar Araştırması devamında tüketici algısı nasıl?

 

Makarna Pazar Araştırması sırasında makarnanın kilo aldırma duruma ilişkin tüketici algısı sorgulanmıştır. Elde edilen sonuçlar makarnanın “kilo aldırdığı” düşüncesine ilişkin endişelerin tamamen silinmediğini ortaya koymuştur. Bu duruma paralel biçimde hedef kitle, sunulan “bulgur”, “pirinç”, “ekmek” ve “makarna” ürünleri arasında en fazla kilo aldıran iki ürün arasında makarna yer almaktadır. Söz konusu dört üründen en fazla kilo aldıran ilk iki ürün arasında “makarna”yı gösterenlerin oranı yüzde 50.5’tir. Hedef kitlenin yarısı, makarnayı kilo aldıran ürünler arasında değerlendirmektedir.

Makarna, hedef kitlenin oransal çoğunluğu tarafından haftada 1 ya da 2 gün olmak üzere sıklıkla tüketilen bir üründür (%49.9). Tüketicinin makarna ürününde ortalama tüketim miktarı 1 pakettir (% 61,4). Evde yapılan makarna yemeği için yarım paket makarna kullandığını ifade eden tüketici oranı ise yüzde 29,8’dir.

Makarna Pazar Araştırması Araştırmanın bulgularına göre hedef kitlenin yüzde 73.1’i ayda en az bir defa sade makarna tüketimi yapmaktadır. Bununla birlikte yüzde 57’si ayda en az bir defa soslu makarna tüketimi, yüzde 20.5’i fırında makarna, yüzde 17.5’, makarna salatası, yüzde 10.1’i makarna böreği yapmaktadır. Ev yapımı eriştenin ayda ortalama yapılma oranı yüzde 21 iken yüzde 15.5’i hazır erişte yapmaktadır.

Bölgeler itibariyle makarna satışlarının dağılımında % 39.0 ile Marmara bölgesi ilk sırayı alırken, bunu % 21.0 ile İç Anadolu, % 16.0 Ege Bölgesi, % 12 Ege Bölgesi, %6 ile Karadeniz Bölgesi izlemiştir. Ev yapımı erişte ve bulgurun daha fazla tüketilmesi ve milli gelirden aldıkların payın az olması nedeniyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde üretilen makarnanın ancak  % 5.0 ‘i satılmaktadır.

 

Makarna Pazar Araştırması Satın Alma Davranışı ve Tüketim Sıklığı

 

Pazar araştırmasında elde edilen bulgulara göre, tüketiciler “günlük alışveriş” ve “toplu alışveriş” olmak üzere iki temel alışveriş biçimi sergilemektedir.

Makarna alışverişinin iki temel alışveriş biçimine göre spontan oransal dağılımı incelendiğinde, tüketicilerin yüzde 82’si toplu alışverişlerde makarna satın aldığını belirtmektedir. Günlük alışverişler sırasında satın alınan ürünler arasında “makarna”nın spontan biçimde söylenilme oranı ise yüzde 36.3’tür.

Makarna Pazar Araştırması ; Orta ve üst sosyo-ekonomik statü gruplarında ve özellikle söz konusu gruplara dahil “çalışan kesimde” satın alma noktaları olarak zincir marketler tercih edilmektedir. Zincir marketler satın alma miktarı üzerinde de önemli bir belirleyen konumundadır. Hedef kitle zincir marketlerde uygulanan promosyonlara ve satış noktasında bulunan ürün tiplerine göre satın alma kararı verebilmekte ya da satın alma miktarını söz konusu durumlara bağlı biçimde arttırabilmektedir.

Araştırma sırasında makarnanın kilo aldırma duruma ilişkin tüketici algısı sorgulanmıştır. Elde edilen sonuçlar makarnanın “kilo aldırdığı” düşüncesine ilişkin endişelerin tamamen silinmediğini ortaya koymuştur. Makarna Pazar Araştırması bu duruma paralel biçimde hedef kitle, sunulan “bulgur”, “pirinç”, “ekmek” ve “makarna” ürünleri arasında en fazla kilo aldıran iki ürün arasında makarna yer almaktadır. Söz konusu dört üründen en fazla kilo aldıran ilk iki ürün arasında “Makarna Tüketimi” gösterenlerin oranı yüzde 50.5’tir. Hedef kitlenin yarısı, makarnayı kilo aldıran ürünler arasında değerlendirmektedir.

Makarna Tüketimi, hedef kitlenin oransal çoğunluğu tarafından haftada 1 ya da 2 gün olmak üzere sıklıkla tüketilen bir üründür (%49.9). Tüketicinin makarna ürününde ortalama tüketim miktarı 1 pakettir (% 61,4). Evde yapılan makarna yemeği için yarım paket makarna kullandığını ifade eden tüketici oranı ise yüzde 29,8’dir.

Makarna Pazar Araştırması Araştırmanın bulgularına göre hedef kitlenin yüzde 73.1’i ayda en az bir defa sade makarna yapmaktadır. Bununla birlikte yüzde 57’si ayda en az bir defa soslu makarna, yüzde 20.5’i fırında makarna, yüzde 17.5’, makarna salatası, yüzde 10.1’i makarna böreği yapmaktadır. Ev yapımı eriştenin ayda ortalama yapılma oranı yüzde 21 iken yüzde 15.5’i hazır erişte yapmaktadır.

 

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.