• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

7 Şubat 2019 21:21

Miras Yoluyla Tapu Devri

Miras Yoluyla Tapu Devri

Yasal Miras Hakkı Nasıl Olmaktadır?

 

Şahsın ölümü halinde, sahibi bulunduğu taşınmazlar ve menkul değerleri yasal olarak mirasçılarına geçmektedir. Yasal yolla miras oluşumu iki türlü meydana gelmektedir. İlki, şahsın vefatı sonrası miras paylaşımı, ikincisi ise vefatından önce vasiyet yoluyla paylaşımdır. Miras Yoluyla Tapu Devri süreci nasıldır?

 

Miras Yoluyla Tapu Devri

 

Yasal yoldan taşınır ve taşınmazlar üzerinde mirasçı olduklarını ispatlamakla yükümlü olan mirasçılar, mahkeme aracılığı ile mirasçılık belgesi yani veraset belgesi almak durumundadırlar. Veraset belgesi, ölen kişinin mirasçılarını belirleyen bir belgedir. Belgede ayrıca miras hisseleri de bulunmaktadır.

 

Mirasın intikali ise, gayrimenkulün mirasçılık belgesine göre mirasçılar adına tescilidir, intikal işlemi, hisseli mülkiyet yani müşterek mülkiyet biçiminde yapılacak ise bütün mirasçıların bizzat ya da temsilcilerine verecekleri vekâlet yoluyla işlemi yerine getirmeleri gerekmektedir.

 

Mirasçılardan biri ya da birkaçının eksik olmamaması durumunda ise intikal işlemi ortaklık takdirinde mülkiyet olarak tescil edilir. Durum bu noktaya geldiğinde hissedarlar paylarından serbest bir biçimde faydalanamazlar.

 

Miras kalmış olan taşınmaz üzerinde miracılar paylarını birbirlerine devredebilir. Ancak mirasçılar paylarını dışarıdan birine satışını gerçekleştiremez. Bir mirasçı ortaklık halinde intikal işlemini gerçekleştirebilir, fakat iştirak durumunu tek başına ortadan kaldıramamaktadır. Tapu işlemlerinin başlaması hisselerin taşınmaz üzerinde tam dağılımının gerçeklemesi ile başlar.

 

Miras Yoluyla Tapu Devri isimli yazımızla alakalı görüşlerinizi bizlere yorum olarak bildirerek görüşlerinizi paylaşın.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.