• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

12 Mayıs 2019 12:36

MOBİL FOTOĞRAFÇILIKTA RENK İZOLASYONU NASIL YAPILIR?

MOBİL FOTOĞRAFÇILIKTA RENK İZOLASYONU NASIL YAPILIR?

Renk izolasyonu yani renk ayrıştırma yeni bir teknik değil. Akıllı cihazınızdan fotoğrafınızı editlerken nasıl kolayca uygulanabileceğinden bahsedeceğim.

Basitçe renk izolasyonu; fotoğrafı üzerindeki bir rengi seçerek o rengin ve tonlarının dışında kalan renkleri siyah beyaz yapmak. Muhakkak karşılaşmışsınızdır. Aslına bakılırsa çok zor bir teknik değil. Sadece kompozisyonu doğru tutturmak gerekiyor.

Renk ayrıştırma yapabilmek için bir çok uygulama var. Ben renk ayrıştırma yaptığım zaman fotoğrafı tamamlamak için sadece renk ayrıştırmayla kalmıyorum.

Renk izolasyonu yaparken fotoğraflarım buna benzer bir süreçten geçiyorlar:

 

Kullandığım renk ayrıştırma uygulaması Color Range. Fakat artık Apple Store’da bulunmuyor. (Yazının altında Color Range’e benzer birkaç iOS ve Android uygulama bulabilirsiniz)

Öncelikle renk ayrıştırmasına müsait bir fotoğraf seçiyorum. Color Range uygulamasına girerek fotoğrafı açıyorum ve ayrıştırmak istediğim renk tonunu seçiyorum. Uygulama gerisini hallediyor. Color Range’den vazgeçememin nedeni izole ettiğiniz rengi değiştirebilmeniz. Sadece bir slider’la renk tonunu değiştirmek mümkün.

 

 

Ateşi izole etmek istediğim için turuncu tonlarını seçiyorum. Uygulama diğer kısımları siyah beyaz yapıyor otomatik olarak.

 

Fakat renk ayrıştırma işlemi burada bitmiyor. Fotoğrafın diğer kısımlarında (örneğin ten rengi) turuncu tonlar kalıyor. Burada da uygulamanın içinde bulunan fırçaları kullanıyorsunuz. Fırçaları uyguladığınız herhangi bir bölge siyah beyaz filtrelenmişçesine renkleri yok ediyor.

Son olarak da fotoğrafı tamamlamak için renk ayrıştırma işlemleri yetmiyor. Kullanımı kolay olmasından dolayı işlenmiş fotoğrafı Snapseed’de açıyorum. Contrast ve satürasyon ayarlarıyla oynuyorum ve vignette efekti veriyorum. Bu kadar basit!

 

Renk ayrıştırma/izolasyon tekniğini kullanarak harikalar yaratmak mümkün. Ben özellikle Instagram kullanırken fotoğraflarımı birçok işlemden geçiriyorum. Bu tekniği uyguladığınız fotoğrafa sepya filtre eklemeyi deneyin =) çok güzel kombinasyonlar çıkabiliyor.

Renk izolasyonu/ayrıştırma yapılabilecek uygulamalar

Renk ayrıştırmak için

Bunlarda renk ayrıştırma/izolasyon tekniği kullanarak hazırladığım birkaç Instagram fotoğrafım:

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.