• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

6 Nisan 2019 15:29

Mobil Seyahat Uygulamaları

Mobil Seyahat Uygulamaları

Tatil, seyahat veya gezi dönemine girmeye başladık; havaların ısınması, baharın o güzelliği ve yeşilliği karşısında.  Dolayısıyla kullandığım araçlar (bu durumda mobil uygulamalar), gün geçtikçe çok kullanışlı hale gelmeye başladı. Bu yazıda sahip olmak isteyebileceğiniz bazı seyahat uygulamalarından bahsedeceğim. En ihtiyacınız olandan, gideceğiniz yere göre inceleyebileceğiniz; çoğu ücretsiz bu Mobil Seyahat Uygulamaları seyahatiniz sırasında üstünüzden fazlasıyla yük alacaktır.

Mobil Seyahat Uygulamaları Ulmon

Özellikle yurtdışı seyahatlerinin olmazsa olmazları arasında çevirim dışı harita uygulamaları bulunuyor. App Store ve Google Play üzerinde onlarcasıyla karşılaşacaksınız. Benim en memnun kaldıklarımdan bir tanesi de Ulmon. Özellikle Roma’da beni çok mutlu eden bu uygulama sayesinde bir kere bile ”şu nerdeydi” diye sormak durumunda kalmamakla birlikte favori mekanlara kolayca ulaşabildim.

Ulmon’un şehirlere özel haritalarıyla en gözde lokasyonları kaydedebilir ve diğer kullanıcıların lokasyona ait fotoğrafları ve yorumlarına göz gezdirebilirsiniz. Üstelik her lokasyonun uygulama içindeki bilgi vermesi sayesinde seyahatinizi adım adım planlamak da mümkün oluyor.

App Store / Google Play (Roma)

Mobil Seyahat Uygulamaları Wi-Fi Finder

Sanırım seyahat sırasındaki en önemli uygulamalardan bir tanesi Wi-Fi Finder. Uygulamayı indirdikten sonra, seyahat planı sırasında lokasyon bilgilerini indiriyorsunuz ve GPS üzerinden size en yakın Wi-Fi noktalarını göstermekle birlikte oraya nasıl varacağınızı da tarif ediyor. 144 ülkede yüzbinlerce Wi-Fi noktası bu uygulamada saklı.

App Store / Google Play

Localeur

Mobil Seyahat Uygulamaları Farklı şehirlerden yerel insanların oluşturduğu bir topluluk olan Localeur’ün daha çok yolu var bence. Fakat doğru bir strateji ile ilerlemesi ile gezginlerin en gözde uygulaması haline gelebilir. Şimdilik sadece Amerika’da var ama kesinlikle göz önünde bulundurulmalı.

App Store

Stay.com

150 şehir için ücretsiz GPS ve 1000’nden fazla seyahat kılavuzu sunan Stay.com, yerel uzmanların görüşlerine yer veriyor.

App Store / Google Play

Museums Mobile

Museums Mobile dünyanın farklı lokasyonlarındaki binlerce müzeleri hakkında güncel bilgiler barındırır. GPS kullanarak yakınlardaki müzeleri görüntüleyebilir ve Bing Maps aracılığı ile yol tarifi alabilirsiniz. Tek üzücü nokta, şimdilik sadece Windows Phone’larda kullanılabiliyor.

Windows Phone

Hopper

Mobil Seyahat Uygulamaları Hopper takvim üzerinde en ucuz uçuşu bulmanızı sağlayan bir uygulama. Yeşil, sarı ve kırmızı işaretler ile ay bazlı takvim üzerinde uçuşun fiyat yoğunluğunu görebiliyorsunuz. Kullanıcı dostu arayüzü sayesinde hızlıca uçuş fiyatlarını kontrol etmenizi sağlıyor.

App Store

HostelWorld

HostelWorld sınırlı bir bütçe ile seyahat edenler için dünya üzerinde 35.000’den fazla hostel seçeneği sunar. Milyonlarca yorum sayesinde kullanıcılar kendileri için en doğru ve tabii ki seyahat ederken en ucuz yatağı bulmalarına imkan kılar. Özellikle dinamik bir planlarken liste oluşturabilir ve kolayca rezervasyonlarınızı yönetebilirsiniz.

App Store / Google Play

 Airbnb

”Shareconomy” kavramının önder uygulamalarından biri olan Airbnb, seyahat severlere ve ev sahiplerine sınırsız olanak sunuyor. Evini, odasını kiralayanlarla , yerel deneyim yaşamak isteyen gezginleri buluşturan Airbnb bir çok arkadaşlığa imza atmış durumda. Otellerden ekonomiklik dışında daha samimi bir ortam sağlamanın yanında otantik seçenekleriniz de bulunuyor. Ev sahiplerinin sıcaklığı ile seyahatinizi çok daha kolaylaştırabilirsiniz.

App Store / Google Play

Booking.com

Seyahat edenlerin olmazsa olmazlarından biri olan Booking.com’un mobil uygulaması, kullanıcıları masaüstünden kurtarıyor. 600.000 mekanın rezervasyon ve önemli yerel bilgilerini barındıran Booking, detaylı arama seçenekleriyle kolaylık sağlıyor.

App Store / Google Play / Windows Phone

XE Currency

Mobil Seyahat Uygulamaları Döviz kurlarını kontrol etmeye yarayan bir uygulama. Diğerlerinden ayırt eden özelliği ise internet erişiminiz olduğunda son bilgileri saklıyor ve verilerin çevirim dışı iken görüntülenmesini sağlıyor. Üstelik Apple Watch uygulaması da bulunuyor.

App Store / Google Play

TripAdvisor

Otel, restoran ve uçuşlar ile ilgili milyonlarca fotoğraf, yorum, harita gibi içerikler barındıran TripAdvisor; hedeflenen destinasyonlar hakkında ciddi miktarda bir deneyim kaynağı sunuyor. Benim en çok hoşuma giden özellik ise belirli destinasyon hakkındaki listeler. Diğer kaynaklara göre seyahat etmeyi seven ve belirli bakış açısına sahip kullanıcılardan fikir alabilmek mümkün.

App Store Google Play / Windows Phone

Mobil Seyahat Uygulamaları LoungeBuddy

Havaalanlarındaki lounge (dinlenme salonları) aramanızı, izlemenizi ve bu alanların sunduğu imkanları listeler. Herhangi bir elit üyeliğiniz yoksa giriş ücretlerinin yanı sıra kullanıcıların oylamalarını görüntüleyebilirsiniz. Bunun dışında havaalanlarında belirli lounge’lara nasıl ulaşılabileceği de belirtilmiştir. 600’den fazla havaalanındaki 2000’den fazla lounge LoungeBuddy’de.

App Store / Google Play

GateGuru

Gerçek zamanlı uçuş bilgileri sunan GateGuru, anlık bildirimler ile izlediğiniz uçuşlar hakkında kullanıcıları güncel tutuyor. Havaalanı bazlı aramalar da yapabileceğiniz uygulamada havaalanlarındaki olanlaklar hakkında da bilgi veriyor; restoran/cafelerden tutun da, araç kiralamaya kadar…

App Store / Google Play

SkyScanner (Uçuşlar)

Kayak’ın yanı sıra en ucuz uçuşları görüntülemenizi sağlayan bir uçuş arama motoru diyebiliriz.

App Store / Google Play

FoodSpotting

Mobil Seyahat Uygulamaları FoodSpotting aslında toplum kaynaklı bir yemek tavsiye ağı. Dünyanın neresinde olursanız olun, milyonlarca içeriği FoodSpotting sayesinde inceleyebilir ve en iyilerini bulabilirsiniz. Seyahat ettiğiniz noktalarda ”nerede ne yenir?” sorusunun cevabını veren uygulama iOS ve Android cihazlarda ücretsiz. Seyahat planlarken kesinlikle bir göz atmak lazım.

App Store / Google Play

Onavo

Yurtdışında internet paketinizden faydalanmak istiyorsanız, en bütçe dostu seçenek Onavo Extend. Onavo’yu cihazınızda aktif hale getirdiğinizde arka planda çalışarak data tasarrufu yapmanızı sağlıyor. Örneğin bir web sitesinde gezinirken aşağıya doğru iniyorsunuz. Görselleri sadece ekranda olduğu zaman yüklemeye başlıyor; böylelikle o görseli sadece olduğu noktaya kadar geldiğinde görüntüleyebiliyorsunuz.

App Store / Google Play

Mobil Seyahat Uygulamaları Touchnote

Eğlenceli bir uygulama olan Touchnote sayesinde 1.99 pound karşılığında çektiğiniz fotoğrafları kartpostal olarak gönderebiliyorsunuz.

App Store / Google Play

Diğer Mobil Seyahat Uygulamaları ise şu şekilde:

  • Hipmunk
  • HopStop
  • Gogobot
  • Trover
  • TripIt
  • Tripomatic

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.