• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

22 Temmuz 2020 11:06

Mobil Verimlilik

Mobil Verimlilik

Dijital dünyayı benimsemek ile birlikte, mobil yaşama önem vermeye başladık. Akıllı telefonlarımızın sayesinde; ajandalarımızı, kalemlerimizi, not defterlerimizi ve hatta bilgisayarlarımızı bir kenara bıraktık.

Akıllı telefonlarınızla daha verimli olabileceğiniz bazı mobil uygulamaları ele alarak, bir kaç başlık hazırladım:

  • Dijital Dünyayı Takip Etmek
  • RSS – Sosyal Medya Avucunun İçinde
  • Bulut Veri Depolama (Diğer adıyla; bulut bilişim)
  • Çoklu Hesap Yönetimi

Dijital Dünyayı Takip Etmek

 

Flipboard 
Photobucket

iOS ve Android uyumlu olan Flipboard ücretsiz bir uygulama.

Kategorilerden beğendiğiniz kaynakları seçerek, kendinize kişisel bir magazin oluşturuyorsunuz. Bunun dışında Twitter, Facebook ve Instagram hesaplarınızı Flipboard’a ekleyebiliyorsunuz. Uygulamayı her açtığınızda, en popüler içerikleri magazin kapağı olarak görmeniz mümkün.

Geçtiğimiz haftalarda Android versiyonu çıktı. Bugün, Flipboard bize güzel bir haber daha verdi: ses desteği. Diğer sosyal ağlardaki hesaplarınızın yanı sıra, SoundCloud hesabınızı da ekleyebiliyor ve haberleri okurken müzik veya radyo dinleyebiliyorsunuz. Venture Beat:Flipboard adds SoundCloud Support

Flipboard, tasarımı ve kullanıcı arayüzü ile vazgeçilmez bir mobil uygulama.

iPhone Flipboard Tips

iPad Flipboard Tips

Zite
Photobucket

iOS ve Android uyumlu olan Zite, sosyal medyanın nabzını tutabileceğiniz ücretsiz bir uygulama.Google Reader ve Twitter hesaplarınızı entegre edebiliyor ve istediğiniz kategorilerden kendinize dijital bir dergi oluşturabiliyorsunuz.

Flipboard kadar kullanımı sade olmasa da, kullanıcı arayüzü ile diğer uygulamalar arasında bir adım öne çıkıyor. Zite’ın kendi kategorilerinde gezindiğinizde, haberlerin biraz geç düştüğünü farkedeceksiniz. Bunun nedeni ise en çok okunan gelişmeleri yayınlıyor olması. “Günde bir kez bakmak bana yeter.” diyorsanız eğer, Zite tam size göre.

Pulse
Photobucket

iOS, Android, Nook ve Kindle uyumlu olan Pulse, ücretsiz bir uygulama.

Pulse’ı ilk açtığınızda görsel bir haber mozaiği ile karşılaşıyorsunuz. Pulse; eğlence, sanat, teknoloji, yaşam, mizah kategorilerinde onlarca kaynak sunuyor ve kullanım kolaylığıyla kesinlikle göz atmanızı önerdiğim bir uygulama.

Pulse FAQ (Sıkça sorulan sorular) kısmını çok verimli buldum. Zorluk çekerseniz : Pulse FAQ

“Daha sonra okurum.”

 

Pocket (Daha önceki adıyla Read It Later)
Photobucket

iOS, Android, Kindle Fire ve web tarayıcınızda kullanabileceğiniz Pocket, ücretsiz bir uygulama.

Cihazlarınız arasında sorunsuz senkronizasyon sunan bu uygulama, geniş uygulama desteği ile okumak istediğiniz içerikleri kaydedip, çevirimdışı olarak okumanızı sağlıyor. Kullanıcı arayüzünün güzelliğiyle, kaydettiğiniz haberlere kolayca göz gezdirmenize yardımcı oluyor. Video, resim ve yazıları farklı platformlarda inceleyebiliyorsunuz. Özellikle bir tablet kullanıcısı iseniz, kesinlikle kullanmalısınız.

Instapaper
Photobucket

iPhone, iPad ve Kindle uyumlu ücretli ($ 4.99) uyguma. Android kullanıcıları; tarayıcınızdan hesabınıza ulaşabiliyorsunuz.

Kullanımı çok kolay. Dilediğiniz web sayfalarını(Tweet’ler de dahil) kaydedebiliyor ve daha sonra çevirimdışı olarak okuyabiliyorsunuz. Bu kadar basit!

Instapaper “oku ve sil” olarak tasarlanmış. 500 başlık kaydedebiliyor.

 

RSS – Rich Site Summary
Photobucket

En yeni gelişmelerden anında haberdar olmak istiyorsanız, RSS beslemeleri sizin için.

RSS – Rich Site Summary, Türkçe tabiriyle zengin içerikli site özeti, bir kaynağın yayınlarını XML (text tabanlı evrensel bir format) olarak RSS okuyucunuza taşır. Yani takip ettiğiniz siteleri ve blogları tek tek ziyaret etmek yerine, bir RSS okuyucusuna üye olup, en son gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olabilirsiniz.

RSS teknolojisi hakkında geniş ve detaylı bilgiye sahip olmak istiyorsanız: RSS Nedir?

Mobil cihazınızda RSS beselemelerinizi takip edebilmenizi sağlayan bir çok uygulama mevcut. iGoogle ile senkronize olan Feeddler (ücretsiz) mükemmel bir uygulama. Sorunsuz ve hızlı bir senkronizasyon sunuyor.

 

 

Bulut Veri Depolama

Bulut bilişim adı da verilen bulut veri depolama, günlük hayatta işimizi çok kolaylaştıran bir yöntem.
Photobucket
Bulut veri depolama kısaca; içeriklerin bilgisayarınızda değil de, internet bağlantılı herhangi bir cihaz üzerinden o içeriğe ulaşabilmeniz diyebiliriz.

Bulut veri depolama yeni bir yöntem değil. Dijital dünyanın karizmatik kahramanı Steve Jobs, 20 yılı aşkın süredir bu yöntemi kullanıyordu.

Steve Jobs 1997′de bulut bilişimden bahsediyor: Video

Bulut veri depolama için bir çok hizmet sunan uygulama mevcut. Bunlardan en bilinenleri Dropbox, Google’ın geçtiğimiz haftalarda duyurduğu Google Drive ve Microsoft’un yeni güncellediği SkyDrive.  Kendi tecrübelerimle, Dropbox’dan çok memnunum. Google Drive her ne kadar Google dökümanlarınız için büyük bir avantaj sunsa da, gizlilik şartları bakımından benim gözüme hiç hoş gözükmedi. Kısaca açıklamak gerekirse: Dropbox, sadece size iyi hizmet verebilmek için verilerinizi sadece siz izin verdiğiniz zaman kullanacağını, Google ise siz verilerinizi ona verdiğiniz an, istediğini yapabileceğini söylüyor. SkyDrive’ın gizlilik şartlarından bahsetmiyorum bile. SkyDrive’ı  eklememin sebebi; önceden Hotmail hesabınız varsa, ücretsiz 25 GB vermesi Gizli saklı olmayan verilerinizi (pdf, video gibi geniş yer kaplayan data) telefonunuzla senkronize edebilirsiniz. Üstelik Microsoft yakında iPad versiyonunu piyasaya sunacak.

Photobucket

Diğer bulut hizmeti sunan uygulamalar: Box, OwnCloud, iCloud, Cloud Drive (Amazon)

 

 

Çoklu Hesap Yönetimi

Hem kendiniz, hem de markanız için sosyal ağları yönetmek bazen yorucu ve zor olabilir. Bu gibi durumlarda yükünüzü hafifletecek uygulamalar mevcut.

 

HootSuite
Photobucket

Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+,Foursquare, WordPress gibi uygulamaları desteklemek ile birlikte, HootSuite bu sosyal ağların analizini sunuyor. Ücretsiz olarak sosyal ağlarınızı yönetebilirsiniz, fakat detaylı analizleri ve diğer özellikleri için aylık $9.99 gibi bir ücreti var. Paylaşım zamanlama ve anahtar kelime takibi gibi özellikler de sunuyor.

Düşük bütçeli bir girişiminiz var ve bir sosyal medya ajansı ile çalışmayı düşünmüyorsanız, HootSuite iyi bir çözüm.

HootSuite Hizmet Planı 

 

Seesmic
Photobucket

Diğer bir çoklu hesap yönetimi servisi olan Seesmic, masaüstü, tarayıcı ve mobil çözümler sunuyor.

Facebook, Twitter, LinkedIn, Salesforce Chatter hesaplarınızı entegre edebiliyor ve paylaşım zamanlaması yapabiliyorsunuz. Kullanımı kolay bu uygulamanın henüz sosyal platform analizleri mevcut değil. Yakın zamanda bunun duyurusunu yapacaklarını bildirdiler. Kişisel hesaplarınız için çok tavsiye etmesem de, küçük işletmeler için güzel bir uygulama. Birçok Facebook ve Twitter hesabını bu uygulama üzerinden yönetebiliyorsunuz.

Diğer çoklu hesap yönetim araçları: CoTweet, TweetDeck

Daha fazla uzun tutmamak adına, bu hafta iki konu hakkında daha yazacağım:

iPad’le Sunum

Mobil Verimlilik Uygulamaları

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.