• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

8 Ocak 2019 20:30

Mortgage Dezavantajları Var Mıdır?

Mortgage Dezavantajları Var Mıdır?

Bugün dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de konut sahibi olma ihtiyacına cevap veren kredi seçenekleri içinde mortgage konut kredisi sistemi ilk sırada olmaktadır. Ancak mortgage dezavantajları da olan bir oluşumdur. Ülkemizde 2007 yılından itibaren konut sahibi olmak için yaygın bir şekilde talep görmektedir. Mortage ile uygun taksitlendirme yöntemiyle kira öder gibi ev sahibi olma olanağı sunulmaktadır. Ayrıca uzun dönem vade fırsatıyla göz ardı edilmeyecek bir alternatif oluşturmaktadır.

 

Ödemeler Aksarsa Banka Satış Hakkını Elinde Tutuyor

 

Konut kredisi mortgage ile yirmi hatta yirmi beş yıla varan uzun vade olanağı sulunuyorken, maksimum altmış ay vadesi olan normal kredi borçlanmaları ile arasında fark oluşturmaktadır. İki seçenek arasındaki vade farklılığı yaratan bu durum sonrasında, mortage uzun vade tercihi ile aylık ödeme limitin daha ekonomik olarak kolayca kontrol edilmesine olanak vermektedir.

 

Mortgage ile konut sahibi olunma durumunda, banka kuruluşu konut değerinin yüzde yirmi beşini karşılamaktadır. Banka ayrıca borçlanmaya karşı konutun ipoteğini üstüne almakta, ancak borç tamamen ödendiğinde konutun devrini yapmaktadır.

 

Ödemelerde yaşanabilecek aksaklıklar için banka kuruluşu, konutun satışını gerçekleştirme hakkını elinde tutmaktadır. Banka o güne kadar yapılan ödemeleri ve peşinatı geri vermektedir.

 

Konut sahibi ödemelerini aksatması durumunda konutunu satışa çıkarmak istediği durumlar da ise banka ipotekli satışın gerçekleşmesine engel olabilmektedir.

 

Kredi kartı ödemelerini aksatan mortgage konut kredisi müşterileri, bankanın kredi kartı borcu nedeniyle konutu satışa çıkaracakları düşüncesinde bulunmaktadırlar. Bu düşüncenin hukuki bir dayanağı bulunmamaktadır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.