• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

26 Ocak 2019 09:40

Mortgage faizi nasıl hesaplanır

Mortgage faizi nasıl hesaplanır

Bilindiği gibi mortgage bir gayrimenkulün el değiştirmesi işlemine denir. Mortgage’ı çekici yapan taraf ise gayrimenkulün el değiştirmesi belirli koşullara bağlanmasıdır. Alıcının ve satıcının yararına olan bu koşullar arasında en dikkat çekeni ise düşük faizle kredi ödenmesidir. Uzun vadede ucuz ev sahibi olmak için kaçınılmaz bir fırsat olan mortgage, kesinlikle ederinden daha ucuza ev sahibi yapıyor. Sizlere bu yazımızda Mortgage faizi nasıl hesaplanır sorusuna açıklamalar getireceğiz.

 

Faiz hesabı, Mortgage faizi nasıl hesaplanır?

 

Zamana yayılan aralıklarla ödenen mortgage müşterinin eline para geçmesi durumunda istenildiği zamanda kapatılabilir.

 

Mortgage sistemi için iki değişik faiz modeli vardır. Sabit ve değişken olarak ikiye ayrılan faiz modelleri, müşteriye farklı seçenekler sunmaktadır. Sabit faiz modelinde, alınmak istenen ev için peşinat ödendikten sonra, yapılan vade için sabit bir faiz belirlenir. Belirlenen faiz ülke ekonomisi ne durumda olursa olsun, her türlü enflasyon ortamı da dahil olmak üzere sabittir ve bitene kadar sabit kalır. Değişken modelde ise banka faizleri başta olmak üzere enflasyon ve her türlü ekonomik olay taksit miktarını ve faizi değişken kılabilir.

 

Ülke koşulları göz önünde bulundurulduğunda, sabit modeli tercih etmek mantıklı olacaktır. Risk almayan ve hesabına bilenler için sabit model önerilir. Tercih yaparken mortgage’ın çok uzun yılla süreceği düşünülürse, halk tabiriyle kendinizi sağlama almak ve ne kadar ödeyeceğinizi önceden bilmek sizin yararınıza olacaktır. Vadesi genelde 5 ile 30 yıl arasında süren mortgage sistemi doğru tercihler yapıldığında sizin için yararlı bir sistem olacaktır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.