• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

19 Ocak 2019 13:22

Mortgage İle Alınan Ev Satılabilir Mi?

Mortgage İle Alınan Ev Satılabilir Mi?

Yazımızda Mortgage İle Alınan Ev satılabilir mi diye soran siz değerli okuyucularımızı aydınlatmalayı hedefliyoruz.Kredi ödemeleri devam eden bir konutun satışında öncelikle bilinmesi gereken, konutun banka tarafından ipotek edildiğidir. Satışını gerçekleştireceğini konutu ancak ipotekle satabilirsiniz. Bu durumda dahi bankaya borcunuz bitene kadar yükümlülüğünüz devam etmektedir. Banka kuruluşları ipotekli konut satışı için böyle bir durum karşısında borçluya bir yıl süre içinde muhtıra göndermek zorundadır. Muhtıra gönderilmediği takdirde eski konut sahibi krediyi geri ödeme sorumluluğundan kurtulmuş olur.

 

Kredi Borcu Bitmeden Konutu Satabilir Miyim?

 

Mortgage İle Alınan Ev satışında banka kuruluşu satışa muvafakat etmeme durumunda da bulunabilir. Biraz sorunlu bir satış olmaktadır. Eğer konutun satış değeri bankaya olan değerden düşük olduğu takdirde banka muvafakat etmeyebilir.

 

Diğer yandan alacaklı banka muvafakat ederse, ipotekli taşınmaz üzerinde ipotek olduğu halde satışı gerçekleşir. Satış durumunda banka ödemelerini alarak kalan miktarı taşınmaz sahibine verir.

 

İpotekli taşınmazı alacak kişide taşınmaz sahibi olmak için kredi kullanmak isteyebilir, böyle bir durumda kredi kullanma işlemi biraz daha uzun sürebilir.

 

Konut kredisi kullanılarak sahibi olunan taşınmaz için kullanılan kredi bedeli kadar tapu kütüğüne ipotek tahsis edilmektedir. Bankadan ne kadar süre için kredi kullanılmış ise ödenmiş olan bedel düşülerek kalan borç kapatılır. Tapu Sicil Müdürlüğüne başvurunun ardından bankadan ipoteğin kaldırılması için gerekli işlemler yerine getirilir. Sonrasında satış gerçekleşir.

 

Sabit faiz ile kredi kullanımı yapılmış ise banka erken ödeme ücreti kesmektedir, bu tutar erken ödenen bedelin yüzde ikisini geçmez. Değişken faiz ile alınmış konutlarda is erken ödeme kesintisi yapılmamaktadır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.