• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

19 Ocak 2019 14:07

Mortgage İle Ödeme, Zorlanır Mıyım?

Mortgage İle Ödeme, Zorlanır Mıyım?

Konut ihtiyaçlarının karşılanmasında üstlendiği rol ile pek çok aileye konut sağlayan mortgage, uzun dönem ödeme avantajı ile yatırım amacından ziyade konut eksiğinin kapatılmasında önemli bir konumda bulunmaktadır. Konut ihtiyacı sahipleri ise mortgage ile ödeme yaparken zorlanır mıyım diye düşünüyorlar.

 

Mortgage Yatırım İçin Avantaj Sunuyor Mu?

 

Her kredi seçeneğinin yarattığı sonuçta olduğu gibi mortgage ile konut sahibi olunduğunda da kuşkusuz toplam maliyette artış görülecektir. İnsanlar genelde konut alım satımlarında yalnızca ihtiyaçlarının karşılanmasını ön plana alırken, yatırım kazancı sağlamasını da düşünmektedirler. Ancak mortgage gibi uzun dönem vadeli ödemeler ile karşılaşıldığında yatırım amacından çok, konut ihtiyacının zaruriliği üzerinde durulmaktadır. Mortage, yatırım kazancı yüksek seçenekler için bugünkü şartlarda düşünülecek bir borçlandırma yapısına sahip olamamaktadır. Yatırım da esas bugün al yarın hemen sat şeklinde işlemektedir.

 

Taşınmaz edinimlerinde öncelik olarak taşınmazı düşük fiyata temin etmek ve gider yapmadan mümkün olduğu kadar yüksek fiyata satışa çıkarmak yatmaktadır. Mortgage ve diğer kredi borçlanmalarında zaten daha sözleşmeyi imzaladığınız anda konut bedeli normal değerinden daha fazlaya gelmektedir. Böyle bir durumda, ancak bir başka mortgage borçlanmasına girebilecek biri satışa sunulmuş konuta talip olabilir ve alımı gerçekleştirebilir.

 

Ülkemizde daha yeni bir başlangıç gösteren mortgage’in gelecek yıllarda konut piyasası üzerindeki etkileri daha net anlaşılacak ve ortaya çıkacaktır. Buradaki soru, mortgage konut piyasasında haksız değerler mi oluşturacak, yoksa kaliteli konut yapılaşmasına olumlu destek mi verecek; bu soruların cevabı ilerleyen yıllarda ortaya çıkacak.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.