• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

20 Ocak 2019 11:11

Mortgage İşleyişi, Hemen Alınır Mı

Mortgage İşleyişi, Hemen Alınır Mı

Dilimizde karşılığı ipotek olan Mortgage, aracı kuruluşların kredi olanağı sağlayarak müşterilerinin konut ihtiyacını karşılamaya yönelik bir ödeme sistemi olarak bilinmektedir. Mortgage işleyişi, satın alınmak istenilen taşınmazın işlemleri sırasında anlaşma yapılan banka kuruluşu tarafından satış bedelinin ödenmesi ve bu bedelin satın alan kişi tarafından banka kuruluşuna borçlanması prensibi ile çalışmaktadır. Banka kuruluşu Mortgage konut kredisi seçeneği çerçevesinde konutun satış bedelinin yüzde yetmiş beşini karşılamaktadır.

 

Mortgage Almak İçin Neler Yapılmalıdır?

 

Küçük taksit miktarları ve uzun dönem vade olanağını elinde bulunduran Mortgage işleyişi sisteminde banka kuruluşu tarafından yüzde yirmi beşlik satış fiyatı üzerinden peşinat talep edilmektedir. Uzun dönem vade imkânı ve küçük taksit miktarından daha fazla yaralanabilmek için peşinat kısmının oldukça yukarıya çıkarılması satın alıcı tarafına olumlu bir puan kazandırmaktadır. Dolayısıyla böyle bir uygulama taksit miktarını düşüreceği gibi uzun vade seçeneği ile müşteriyi zorda bırakacak ödeme zorluğunu ortadan kaldıracaktır.

 

Başta Avrupa olmak üzere Mortgage işleyişi, ülkemizde de oldukça rağbet görmektedir. Günümüz konut ihtiyaçlarının karşılanmasında önemli bir işlevi yerine getirmekte, sunduğu cazip seçenekler ile müşterilerine kolaylık sağlamaktadır. Mortgage konut kredisi, banka kuruluşlarınca değişik oranlarda sunulmaktadır. Konut ihtiyacı kredi ile çözümleyecek kişilerin banka araştırmalarını daha sıkı takipte bulunmaları önemli bir ayrıntı olarak karşımızda durmaktadır.

 

Mortage konut kredisinden faydalanmak için geçmiş dönemlerde kredi sicilinin temiz olması gerekmekte, banka kuruluşlarının bu konuda hassasiyet gösterdikleri unutulmamalıdır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.