• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

20 Ocak 2019 22:00

Mortgage Konut Değeri İçin Ne Kadarını Karşılar?

Mortgage Konut Değeri İçin Ne Kadarını Karşılar?

Kelime anlamı “rehin” olarak dilimize geçen Mortgage, bankaların sunduğu avantajlardan daha avantajlı bir uygulama olarak görülmektedir. Önümüzdeki yıllarda dünya ekonomisinin gidişatına göre şekillenecek olan faiz döngüsü bankalar lehine bir yönde pozitif olarak ilerlediği takdirde Mortgage sisteminin de rekabet olarak kendisine yeni bir çeki düzen vereceği görülmektedir. Ancak, günümüzde konut ihtiyaçlarının giderilmesinde kredi bazında ev sahibi olmak isteyenler için Mortgage konut kredisi oldukça rağbet görmektedir. Bu yazımızda Mortgage Konut Değeri ile ilgili bilgiler vereceğiz.

 

Mortgage konut kredisinden faydalanmayı düşüneler için öncelikli olarak titiz bir araştırma yapmaları önemlidir. Mortgage Konut Değeri ile ilgili bilgiler araştırılmalıdır. Başvuru yapacağınız bankanın belirlenmesinden önce bankaların mortgage şartlarını incelemeli, hesaplayıcı kullanarak sistemden beklentiyi bütçe ile dengeleme yoluna gidilmelidir.

 

Bugün mortgage konut kredisi banka ekspertiz raporu değerlendirmesi sonucu evin % 75’lik kısmını karşılamaktadır.

 

Mortgage Konut Değeri ve Banka Tarafından Kesilen Masraflar Nelerdir?

 

Mortgage Kredi Sisteminde yapılan masraflar; faiz, komisyon, ekspertiz, sigortalar, alım sayım ücretleri ve diğer ücretlerdir.

 

Verilen konut kredisi miktarı üzerinden banka tarafına anapara dışında ödeme taahhüdü içeren kısmi miktarın oluşumu faiz masrafını oluştururken, dosya ücreti ve kredi kullanım ücreti gibi giderler komisyon gideri olarak kesilmektedir.

 

Evin değerinin belirlenmesi için gayrimenkul değerleme uzmanı olarak çalışma yürüten ekspertiz masrafı olarak alınan masrafın dışında, üç tip olarak (hayat, konut, DASK) sigorta masrafları da kredi tutarına eklenmektedir.

 

Bir defaya mahsus olarak ödenen diğer bir masraf ise alım ve satım işlemi için verilen vergiler içindir. Diğer ücret ve masraflar olarak da, avukat masrafı başta olmak üzere istihbarat ücreti gibi masraflar gösterilmektedir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.