• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

20 Ocak 2019 19:41

Mortgage Konut Kredisi Avantajları Nelerdir

Mortgage Konut Kredisi Avantajları Nelerdir

Mortgage Konut Kredi sistemi yıllardır çeşitli ülkelerde bazı değişiklikler dışında uygulanmakta olan bir kredi seçeneğidir. Mortgage, konut ihtiyaçlarına verdiği cevapla konut edinmeyi kolaylaştıran bir sistemdir. Bu yazımızda Mortgage Konut Kredisi Avantajları nelerdir bunlardan bahsedeceğiz.

 

Mortgage, ayrıca yapı sektöründe hareketlilik getirmesi açısında önemli bir konuda bulunmakta, yapı kalitesinin yükselmesi ve şehir planlamacılığında katkı sağlamaktadır.

 

Mortgage Konut Kredisi Avantajları Nedir, Nasıl Faydalanılır?

 

Kelime anlamı ipotek ve rehin olan mortgage, gayrimenkul alım işlerinde finansman görevini üstlenmek olarak tabir edilmektedir. İşleyiş prensibi olarak, konut ihtiyacını gidermek isteyen kişi ile finans kuruluşu arasında ipotek karşılığında uzun dönem vadelendirme ve borçlanma karşılığında hareket eden bir sistemdir.

 

Banka kuruluşu, mortgage kredi sisteminden faydalanan bir kişinin ipotek evrakını bir başka kuruluşa devir hakkını elinde bulundurmaktadır. Menkul kıymet kâğıdı olarak bilinen bu evrak, ikincil bir pazarı doğurmaktadır. Bu noktada mülkün mülkiyet hakkı değişmediği halde taksitler üzerinde hak sahibi olan kolaylıkla değişebilmektedir.

 

Mortgage kredi sisteminin bir getirisi olarak, konutun kullanıcı tarafından satılması, başka ipotekli konutla takası ve benzeri işlemlerde sistem içerisinde kolayca işleyebilmektedir.

 

Düşük faiz uygulaması ve uzun vade (yirmi beş yıla kadar süren bir dönem) cazibesi ile konut kredi ihtiyaçlarında önemli bir özellik taşıyan Mortgage Konut Kredisi, ülkemizde banka kuruluşlarında değişik oranlarda müşterisine sunum gerçekleştirmektedir.

 

Kredi ihtiyacının kullanımı için mortgage kredisinden faydalanmak adına banka seçiminde ayrıntılı bir şekilde araştırma yapılması gerekmektedir. Ülkemizde banka kuruluşları mortgage sistemi çerçevesinde konut bedelinin yüzde yetmiş beşini karşılamaktadır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.