• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

20 Ocak 2019 21:37

Mortgage Kredi Sistemi

Mortgage Kredi Sistemi

Konut Kredisi ihtiyaçlarına cevap veren Mortgage konut kredisi için öncelikle kişi kendine ödeme gücüne göre bir konut bulmalıdır. Konut değerinin yüzde yirmi beşini peşin karşılayacak olan kişi, kalan yüzde yetmiş beşlik oran için kredi talebinde bulunacak. Bu yazımızda Mortgage Kredi Sistemi ile ilgili bilgiler sunacağız.

 

Konut Borçlanması Nasıl Olmaktadır? Mortgage Kredi Sistemi Nasıl?

 

Mortgage kredisi talep eden kişi taksitlerde gecikme yaşama ihtimaline karşılık olarak sigorta yaptırmalı ve iki, üç ay boyunca ödemelerini gerçekleştirmeli. Bu gerçekleşme olayında sigorta primleri de ödenmiş olacak. Sigorta kuruluşu, üç ya da dört ay ödenmemiş kredi taksitlerini ödeme yoluna gider, ancak daha sonra ödeme sorunu devam ederse, konut nakde çevrilmek üzere satışa çıkacak.

 

Kişinin bulduğu konutla ilgili bir değerlendirme sonucu, evin değeri tespit edilecek, bu tespit sonrasında kişi evin değerinin dörtte birini peşin olarak ödeyecek, banka da geri kalan kısmı kişiye ödeyecek. Kişi aldığı krediyi konut sahibine ödemekle mükellef olacak. Bu durumda kredi veren banka kuruluşuna uzun vade borçlanma gerçekleşecek. Banka ise bu borçlanma karşısına konutu ipotek etmiş olacak, dolayısıyla kendi bünyesinde tutabilecek veya yeni kurulacak finans kuruluşuna satışını gerçekleştirecek.

 

Mortgage konut kredisinde vefat durumu söz konusu olduğunda mirasçılar kredi borçlanmasını devam ettirebilirler. Mortgage konut kredisi başvurusunda yeni veya eski konut alınabildiği gibi yeni konutun bitmiş olması gerekmektedir. Satın alınan konut için doğal afet sigortası yapılacak, ayrıca kamuya ait lojmanlar da bu sisteme dâhil olmaktadır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.