• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

20 Ocak 2019 11:22

Mortgage Kredisinde Sigorta Zorunlu Mu

Mortgage Kredisinde Sigorta Zorunlu Mu

Bazen teoride bildiklerimiz uygulama aşamasına geldiğinde farklı sonuçlarla karşımıza çıkabilmektedir, bu amaçla Mortgage Kredisinde Sigorta konusunda hem teori hem de pratik bilgileri eşliğinde kredinin sigortasının zorunlu olup olmadığına bakmak gerekmektedir.

 

Mortgage Kredisinde Sigorta zorunluluğu demek, o uygulamanın yasa çerçeveleri içerisinde ele alınması gerekir anlamına gelmektedir. Araç sahibi bir için aracını sigorta ettirmek zorunlu bir davranıştır, örneğinde olduğu gibi.

 

Sigorta Yaptırmanın Önemi Nedir?

 

Mortgage Kredisinde Sigorta başvurularında, sigorta bir sorunluluk getirmez, ancak DASK sigortası, yasal bir zorunluluk olduğu için yapılmaması durumunda yaptırımları bulunmaktadır. Kaldı ki, DASK sigortası olmadan konut alım satım işleri gerçekleşmemektedir. Diğer taraftan, can ve mal güvenliği ile ilgi bir konu olduğu için sigorta yapılması doğru bir seçenek olacaktır.

 

Banka kuruluşları, DASK sigortası yapılmadan kredi verilmesi gibi bir işleme sıcak bakmamaktadırlar. Banka kuruluşu kendi açısından yaklaşımda bulunduğu konut ve kredi için yatırımını tehlikeye atacak adımdan sakınmak üzere profesyonel bir düşünceye sahiptir. Bu açıdan sigortanın sağlıklı bir işlem olduğu konusunda kararlı davranacaktır ve hiçbir yasada bankaya sigorta yapılmadan kredi verilebilir gibi bir açıklama bulunmamaktadır.

 

İpoteği güvence altına alan bir banka, kredi sunumu ile riskin azaltılması amacıyla sigorta işleminin yapılması zorunlu olarak görmektedir.

 

Mortgage konut kredisi seçeneği ile konut sahibi olmak isteyenlerin sigortayı masraf olarak görüp yaptırmama gibi bir durumları yoktur. Ancak ödeme avantajı sunan sigorta şirketleri ile anlaşılarak bankalara oranla daha cazip fiyat çerçevesinde düzenlenmesi mümkündür.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.