• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

19 Ocak 2019 12:28

Mortgage Ödemeleri Aksama Yaşanırsa

Mortgage Ödemeleri Aksama Yaşanırsa

Günümüzde en uzun vadede ödeme seçeneği ile konut sahibi olmak isteyenlerin tercihinde bulunan mortgage konut kredisi aynı zamanda düşük taksit miktarları ile de ayrı bir cazibe oluşturmakta.

 

Bütçe dengesine ve aylık gelir miktarına göre taksit ödemelerinin sağlıklı olması gerekmektedir. Bu prensibini her zaman  konut kredisi seçeneğinde bazen istenmeyen durumlar nedeni ile taksitlerin aksaması söz konusu olabilmekte.

 

Taksitler Nasıl Aksatılmaz

 

Taksit ödemelerin aksamaması için iki yol bulunmakta. Birincisi bütçe ve aylık gelirinizin üçte bir oranında konut kredisi aylık ödemesine ayrılmasıdır. Diğeri ise en az bir ay olmak kaydıyla birkaç ay ilerden giderek birikim sağlamaktır. Bir kenara sıkışmanız durumunda taksitlerin kolayca ödenebilmesi için para ayırmaktır.

 

Banka kuruluşları mortgage konut kredisi taksitlerinin aksaması durumunda yasal sürenin dolması ile her ne kadar peşinatınız ve ödemiş olduğunuz taksitleri geri ödese de konut satışını gerçekleştirebilmektedir. Böyle bir durumda konutunuzdan olabilirsiniz. Ayrıca bankalar geri ödemelerde belirli oranda kesinti de gerçekleştirmektedir.

 

Bununla sınırlı kalmayan durum aynı zamanda kredi notunuzu etkilemekte, tekrar mortgage konut kredisinden yararlanmanıza engel bile olabilmektedir. Mortgage konut kredisinde aksama yaşanmaması için öncelikle bankaların şart koştuğu peşinat oranı olan yüzde yirmi beşten daha büyük bir dilimde peşinat yatırarak konut ihtiyacını mortgage ile karşılayabilirsiniz. Bu aynı zamanda büyük bir avantaj olmakta toplam maliyetin düşmesine ve taksit miktarlarının daha da aşağıya inmesine neden olmaktadır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.