• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

20 Ocak 2019 19:53

Mortgage Toplam Maliyeti Ne Olmaktadır

Mortgage Toplam Maliyeti Ne Olmaktadır

Mortgage konut kredisi ile konut sahibi olmak istenildiğinde öncelikli olarak araştırma kapsamında size toplam maliyetinin ne olacağına dair bir bilgiye ihtiyacınız olacaktır. Bu açıdan bakıldığında kullanılacak Mortgage konut kredisi masrafları haricinde faiz türü öncelikli ve önemli bir basamak olmaktadır. Bu yazımızda sizlere Mortgage Toplam Maliyeti Ne sorusunun cevabını açıklamaya çalışacağız.

 

Banka Masrafları Neleri İçermektedir ? Mortgage Toplam Maliyeti Ne ?

 

Faiz bazında Mortgage iki türlüdür; sabit faizli Mortgage ve değişken faizli Mortgage. Sabit faizli Mortgage’da kredinin toplam vadesi süresinde aylık ödemelerin sabitliği anlamını taşır. Bu açıdan tüketici bu duruma göre pozisyon almaktadır. Değişken faizli Mortgage uygulamasında ise her yıl enflasyon baz alınarak yeni oranlar uygulamaya alınır. Dolayısıyla aylık ödemeler her yıl değişiklik gösterir. İleri dönemlerde enflasyon düşmesinin etkisi bu faiz türünde görülebilir.

 

Mortgage konut kredisi masrafları yalnızca faiz olarak ele alınmamalıdır. Mortgage konut kredisi içerisinde bankaların tahsil edeceği diğer masraflar ise; dosya masrafı, ekspertiz masrafı, hayat sigortası, DASK ve taşınmaz sigortasıdır. Bunlara ek olarak eğer refinansman yani yeniden yapılandırma yapıyorsanız, masraflara ek olarak yüzde iki oranında kapatma cezası ödeme durumu vardır. Toplam yıllık maliyet oranı bu şekilde ortaya çıkarken, değerlendirmenizi iyi yapmalı bankalar arasında farklılıkları iyi takip etmelisiniz.

 

Almış olduğunuz kredi, toplam masraf ve yükümlülük arasında karşınıza bir tablo çıkacaktır. Bu tabloya ileri dönemlerde çıkabilecek ek masrafları da eklemeniz gerekecektir. Böylece Mortgage konut kredisinin avantajlarını lehinize çevirebilir, kullanımda bulunacağınız konutunuzda rahat ve huzurlu bir şekilde oturum gerçekleştirebilirsiniz.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.