• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

19 Ocak 2019 14:12

Mortgage Toplam Maliyeti Nedir

Mortgage Toplam Maliyeti Nedir

Rehin anlamı olarak dilimize geçen Mortgage, diğer kredi ile konut sahibi olma avantajlardan daha güvenilir bir uygulama olarak görülmektedir. İlerleyen dönemlerde banka kredilendirme çalışmalarında gerçekleştirilecek herhangi bir iyileştirme göz önüne alındığında, mortgage toplam maliyeti ve konut kredisi koşulları da bir parça değişime uğrayacaktır. Bugün için bu değişimlerin neler olacağını kestirmek ve söylemek elbette mümkün değildir.

 

Mortgage konu kredisinden faydalanarak konut sahibi olmayı düşünenler için öncelikli olarak iyi bir araştırma yapmaları önerilmektedir. Başvuru yapmadan önce mortgage toplam maliyeti hesaplanarak bütçe dengelemesinin yapılması gerekmekte ve mortgage şartları incelenmelidir. Daha sonra ise bankalar ile görüşmeye geçilmelidir. Mortgage konut kredisi ile banka ekspertiz raporu değerlendirmesi sonucu evin yüzde yetmiş beşinin karşılandığı unutulmamalıdır.

 

Banka’nın Kestiği Masraflar

 

Mortgage Kredi Sisteminde yalnızca faiz bulunmamakta bunun yanında banka kuruluşu tarafından çeşitli masraflar alınmaktadır bu masraflar; faiz, komisyon, ekspertiz, sigortalar, alım sayım ücretleri ve diğer ücretler olmaktadır.

 

Ödeme taahhüdü içeren kısım faiz gideri hanesini oluştururken, dosya ücreti, ekspertiz, sigorta ve kredi kullanım ücreti gibi giderler komisyon gideri olarak kesilmektedir.

 

Mortgage konut kredisinde ekspertiz masrafı olarak alınan masrafın dışında, hayat, konut, DASK sigorta masrafları da kredi toplan tutarına eklenmektedir.

 

Bir kere için ödenen diğer bir masraf ise alım ve satım işlemi için verilen vergiler olmaktadır. Banka kuruluşu tarafından diğer ücret ve masraflar olarak da, avukat gideri başta olmak üzere sicil istihbarat ücreti gibi değişik masraflar gösterilmektedir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.