• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

5 Şubat 2019 20:52

Müstakil Tapu Hakkında

Müstakil Tapu Hakkında

Taşınmaz mülkiyet haklarının resmi kayıtlar çerçevesinde sahipliğini gösteren belge olarak bilinen tapu senetleri, şahıs, kurum, hisseli, özel, tüzel kişilik, şirket veya kamu tüzel kişiliği üzerine kayıtlı bulunabilmekte, malikliğin özelliğine göre isimlendirilmektedir. Müstakil Tapu Hakkında isimli yazımızı okumaya devam edelim.

 

Müstakil Tapu Hakkında

 

Tapu çeşitleri ikiye ayrılmakta olup, bunlar hisseli ve müstakil tapu olarak bilinmektedir. Müstakil tapu, kadastro sınırları belirli olan bir yapıda tek bir kişinin malikliğini yürüttüğü bir tapu çeşidi olmaktadır. Hisseli tapuda ise birden çok kişinin sahipliği söz konusu olmaktadır.

 

Hisseli tapuda birden çok hissedar bulunmasının ana nedenlerinden biri miras yoluyla intikal olmakta ya da taşınmaz payı daha önceden satın alınmış bulunmaktadır. Hisseli tapuda sahip olanlar tapu sicilinde kayıtlı bulunmaktadır.

 

Şirketler Müstakil Tapu Sahibi Olabilir Mi?

 

Daha önceden satın alınmış bir hisseli tapu bulunuyorsa, hissedarlar tapu kayıtlarında belli olmakla birlikte, yine tapu kayıtlarında hangi bölümlerin kendilerine ait olduğu belli olmamakta bunun yerine kendi aralarında rıza-i taksim yapabilmektedirler. Hissedarların bu paylaşımı tapuda kayıt olmadığı gibi tapuda gösterilememektedir.

 

Müstakil tapu ise yalnızca şahıs üzerine olmamakta, özel veya tüzel kişi üzerine de olabildiği gibi şirket veya kamu tüzel kişiliği üzerine de olabilmektedir. Müstakil tapunun yalnızca şahıs üzerine olması gerekir gibi bir kanı doğru bulunmamaktadır. Kısaca müstakil tapu, ortakları bulunmayan tek bir kişiye ait olan ve sınırları kadastral paftalarda belirlenmiş tapu çeşididir. Müstakil tapu, tek bir kişinin taşınmaz üzerinde sahiplik hakkı olduğunu göstermektedir.

 

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.