• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

7 Şubat 2019 20:56

Müstakil Tapu Nedir?

Müstakil Tapu Nedir?

Müstakil Tapu Hakkında

 

Hayatımız boyunca çalışır çabalar bir şeyler sahibi olmak isteriz. Çoğumuz ev, araba sahibi olmak rahat yaşamak ister. İşte bu taşınamazların bizim üzerimize olduğunu gösteren belgelere tapu denmektedir. Başka kimselerin bizim yerlerimizde hak iddia edememesi için bu belgeler şarttır. Arazinin yada üzerine yapılmış bir yapının bizim olduğuna dair bir kanıttır tapular. Tapu sözcüğü Türkçe anlamı güven olan ‘’tapuk’’ kelimesinden türetilmiştir. Peki dillerde dolaşan bu Müstakil Tapu Nedir?

 

Müstakil Tapu Nedir?

 

Kendi içerisinde çeşitlenen tapulardan biriside müstakil tapu olarak karşımıza çıkmaktadır. Kelime anlamından da çıkartabileceğimiz gibi diğer tapu senetlerinden farklı olarak hisseli olmayan tek bir kişiye yada tüzel kişiliğe ait olan senetlerdir. Tam olarak arazinin yerini yada arazinin üzerindeki taşınmasın kime ait olduğunu ne zaman teslim alındığını gösteren ayrıntılı belgelerdir. Şahıslara ait olabileceği gibi bu belgeler herhangi bir şirket üzerine de olması mümkündür.

 

Müstakil tapu alım satımlarında hisseli tapulara oranla daha güvenli olmaktadır. Tek bir şahısa yada tüzel kişiliğe ait olması nedeniyle sorun çıkaracak başka sahipleri olmamaktadır. Bu nedenle alım satımları daha kolay gerçekleşerek sahipleri değişebilmektedir.

 

Müstakil Tapu Nedir sorusu ile yola çıktığımız bir haberin daha sonuna geldik. Beklentimiz o ki sizler bu haber ile birlikte Müstakil Tapu hakkında gereken bilgilerin temelini oluşturmuş olun. Görüşlerinizi lütfen bizlerle paylaşın. İyi okumalar.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.