• iletisim@turkiyeduysun.com
 • 03522481651

HABER DETAYI

14 Mayıs 2019 11:11

Nasıl bir yazıcı almalıyım?

Nasıl bir yazıcı almalıyım?

Nasıl bir yazıcı almalıyım? Ortalama 3-5 sene öncesine kadar masaüstü bilgisayarla birlikte eve  bir yazıcı almak çok normaldi. Şimdi yüksek çözünürlüklü, büyük ekranlı mobil cihazlarımız, tabletlerimiz ve sürekli yanımızda taşıdığımız minik, kompakt dizüstü bilgisayarlarımız bu ihtiyacımızı asgariye indirdi. Fakat bir gün geliyor ve işte o gün ”bir yazıcım olsa iyi olurdu” diyorsunuz aniden. Bir de bakıyorsunuz ki yazıcılar hakkında hiç birşey bilmiyorsunuz. Çünkü köşedeki kırtasiye/fotokopici tüm ihtiyaçlarınızı 1 ses komutuyla karşılayabiliyor.

Bu yazıda bir yazıcı almak istediğinizde nelere bakmalısınız ve hangi cihazlar ihtiyacınızı karşılayacak; onları ele alacağım. Fakat herşeyden önce uzun süre uzakta kaldığımız yazıcıların bu aralar neler yapabildiğine bakalım:

 • NFC yazıcı (Near Field Communication): Çoğu yeni nesil Android cihazlarda bir dokunuşla yüzlerce komut işleyebilen NFC teknolojisi ile mobil cihazlardan direkt olarak çıktı alabilmek mümkün.
 • Wi-Fi: Çok da yeni bir özellik değil. Fakat Wi-Fi üzerinden kablosuz olarak cihazı bağladığınızda aynı ağ içerisinden çıktı alabiliyorsunuz.
 • Çok yönlülük: fax, tarayıcı ve yazıcı hepsi bir arada
 • Kamera bağlantısı: Wi-Fi bağlantısı olan kameralardan direkt çıktı alabilme (Örn: Canon EOS 6D)
 • Uygulama uyumluluğu: bazı uygulamalar üzerinden direkt çıktı.
 • Bulut: bulut teknolojisi uyumuluğu
 • Hafıza: çıktı alınan, taranan ve fax çekilen dökümanların hafızada tutulması ve incelenebilmesi

Nasıl bir yazıcı almalıyım? Peki hangi önceliğe göre bir yazıcı almalısınız?

Kullanım sıklığı: Sürekli bir yazıcı ihtiyacı içindeyseniz garanti, servis gibi önceliklerinizin dışında kartuş veya lazer yazıcı arasında karar vermek gibi bir önceliğinizde olacak.

Kullanım amaçları: Evde kullanım için bir yazıcı arayışı içerisindeyseniz beklentileriniz ofis için alınacak bir cihaza göre farklı olmalı. Evde kullanım için hız önemli olmayabilirken ofiste kullanım için baskı kalitesi ve hız en önemli özelliklerden olabilir.

Donanım: Bazen son kullanıcı bile olsak en son teknoloji ile donatılmış cihazlar peşindeyiz. Bulut teknolojisi ile tüm cihazlarınızı bir yazıcıya bağlamak hoş olmaz mı?

Bunların dışında bir de inkjet (mürekkep püskürtmeli)  ve lazer yazıcılar arasındaki farklara bakalım. Bu ikisinin de savunucusu olsa da hiç şüphesiz uzun vadede lazer yazıcı sahibi olmak daha mantıklıdır.

 • Lazer, adından da anlayabileceğiniz gibi hızlı ama pahalıdır, inkjet ise tam tersi.
 • Pahalı dediğime bakmayın; lazer toner kat kat daha fazla çıktı alırsınız. Sürekli bir yazıcı kullananlardansanız inkjet yazıcı ilgi ve sevgi ister; kartuş değiştirmeniz lazım. Dolayısıyla lazer toneri daha ekonomiktir.
 • 2’si de doldurulabilir. Genellikle inkjet kartuşun yaşam süresi birazcık daha kısadır. Yalnız alırken dikkat etmek lazım ikisinin de doldurulabilir olup olmadığına.
 • Inkjet’in kuruma ve akma olasılığı vardır.

Nasıl bir yazıcı almalıyım? Ben de sizin için farklı kaynaklardan en verimli sonuçlar alabileceğiniz, farklı senaryolara göre birkaç adet yazıcı seçtim. Öne çıkarmak istediğim birkaç teknik özelliği ile aşağıda kısa kısa listeliyorum.

Canon PIXMA MG7520

 

Bu tatlı canavar yüksek miktarda, iyi kalitede çıktı almak için çok uygun. 3.5 inç dokunmatik ekranının yanı sıra Wi-Fi, NFC, ethernet gibi bağlantı özellikleri barındırıyor. Yani mobil cihazlardan da kolaylıkla çıktı alabilmeyi mümkün kılıyor. Hızlı kurulum, fotoğraf baskı, ekonomik baskı maliyeti özelliği ile bir çok kullanım alanına uygun.

Epson Expression Home XP-420

 

Kompakt bir tasarıma sahip Epson XP-420, bağlantı özellikleriyle dikkat çekiyor. Yazıcıya yerleştirdiğiniz dökümanı tanıma özelliği ile zamanı biraz daha verimli geçirebilmek mümkün. Bu sevimli Epson ile döküman ve fotoğrafları direkt olarak Facebook veya buluta tarayabiliyorsunuz.

Samsung ML2165W

Son olarak, ”sadece yazı çıktısı alacağım”, ”kompakt olsun, ekonomik olsun ama benim olsun” diyebileceğiniz minik bir dost var; Samsung ML2165W. Bu arkadaş bütçe dostu olmak ile birlikte benim tavsiye edebileceğim iki özelliği var; birincisi lazer olması, ikincisi ise kablosuz çıktı alabilmesi.

Nasıl bir yazıcı almalıyım? Buraya kadar geldiyseniz, mutlaka bir yazıcıya çok ihtiyacınız vardır (beni çok seviyor da olabilirsiniz, bilmukabele ^^) Genel olarak uzun dönemli bir yatırım olarak düşünmenizi; lazer, çok fonksiyonlu (yazma, tarama ve fotokopi), çoklu bağlantı özelliği olan cihazları öneririm. Baskı kalitesi tamamen ihtiyacınıza kalmış. Umarım bu yazı yardımcı olmuştur =)

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.