• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

8 Mart 2019 14:38

Nevi Nedir? Tapuda nevi nedir?

Nevi Nedir? Tapuda nevi nedir?

Nevi nedir? Taşınmazın tapu kayıt sırasında gayrimenkulün cinsinin belirtildiği bölüme nevi denilmektedir. Nevi gayrimenkulün cinsini belirtmektedir. Gayrimenkulün bir vakıfa aitliğini ve ya kurumun adının belirtildiği yerdir. Mülkün cins, kullanım amacı, sahip olan kişi ve ya kurum adı belirlenerek yazılır. Nevi genellikle taşınmaz bir vakıfa ait ise kullanılmaktadır. Aksi takdirde mülk sahibinin ismi belgenin daha farklı kısımlarında telaffuz edilmektedir.

 

Taşınmaza ait teknik bilgiler kısmında yer alan nevi belirtilme zorunluluğu bulunmaktadır. Ayrıca, şirketlerde kullanılan unvan değişiklikleri de yine bu kısımda belirtilmektedir. Bir şirketin el değiştirmesi ya da sistemin değişmesi sonucu unvanının da değişmesi gerektiğinden tapu dairesine gidilerek bu alandaki düzenlemelerin vakit kaybetmeden gerçekleştirilmesi ve güncel bilgilerin kayıtlara geçirilmesi gerekmektedir. Bu değişiklikler sırasında bazı alanlarda harç bedelleri ödenmemesine rağmen unvan değişikliklerinde uygun görülen miktarlarda harç bedellerinin ödenmesi gerekmekte ve bu konuda dikkatli davranılarak hassasiyet gösterilmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Yapılacak olan yanlış bir bildirim ya da eksik ödeme ilerleyen dönemlerde bazı karışıklıkların yaşanmasına yol açabileceğinden bu konuların denetlenmesinin ihmal edilmemesi önerilmektedir.

 

Nevi nedir sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Nevi kelime anlamıyla da cins anlamına gelmektedir. Bu yüzden tapularda çokça kullanılmaktadır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.