• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

3 Şubat 2019 14:27

Ödenmiş Emlak Vergisi Geri Alınır Mı

Ödenmiş Emlak Vergisi Geri Alınır Mı

Kanuni hakları olan ve bu haktan yararlanamayan sayısız taşınmaz sahibi, sıfır oranlı emlak vergisi hakkından da bilgisi olmadığı için yararlanamıyor. Bazı belediye kuruluşuna yapılan geri alma talepleri ise belediye kuruluşları tarafından, emlak vergisi iadesi hakkında mükellefin bu konu ayrıntıları için yanlış bilgilendirildikleri ikna edilerek geri çevrilmeleri ile son buluyor. Belediyeler, konu hakkında bilgi kirliliği olduğu savını öne sürüyorlar. Peki Ödenmiş Emlak Vergisi geri alınır mı?

 

Ödenmiş Emlak Vergisi

 

Ancak konu hakkında mükellefin yanında duran Emlak Vergisi 8. maddesi bulunmaktadır. Aşağıda maddenin açıklaması yer almaktadır. Madde kimlerin emlak vergisi indiriminden yaralandığını açıkça göstermektedir.

 

Emlak Vergisi 8. Madde Konu Hakkında Ne Diyor?

 

Emlak Vergisi Kanunu Madde 8 bu olayın açıklamasını yapmış bulunmakta;

 

Hiçbir geliri olmayanlar (ev kadınları ve işsizler) ile geliri kanuni kuruluş gösteren sosyal güvenlik kurumlarından aylık alan emekliler ve geliri olsa bile engelliler,

 

Türkiye sınırları içinde brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskene sahip olanlar, taşınmazları için sıfır oranlı vergi öderler.

 

Emlak Vergisi Kanununda geçen bu madde ile emlak vergisi ödemelerinde sıfır oran uygulaması gerçekleşmektedir. Geriye dönük yapılmış olan emlak vergisi ödemelerinin tahsili ise ancak son beş yılı içermektedir. Son beş yılın emlak vergisi iade edilmektedir.

 

Emlak vergisi iadesi işlemini gerçekleşmesi için dilekçe ile ilgili belediye kuruluşunun emlak servisine başvuru yapılması gerekmektedir.

 

Emlak vergisi iadesi birden fazla konutu olanlar için geçerli olmamakta, yalnız bir adet konut sahibi olanlar için geçerli olmaktadır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.