• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

28 Şubat 2019 17:11

Ölünceye Kadar Bakma Sözleşmesi

Ölünceye Kadar Bakma Sözleşmesi

Ölünceye Kadar Bakma Sözleşmesi; Taşınmaz 3. Şahıslara da Ait Olabilir

 

Ölünceye Kadar Bakma Sözleşmesi tapu sicil müdürlüklerinde resmi senet biçiminde gerçekleştirilebilir. Ayrıca bunun dışında bakım akdi noterde ve sulh hâkimi huzurunda gerçekleşebilir. Sulh hâkim veya noter huzurunda yapılmış olan akitten sonra bakım borçlusuna tescil yetkisi verilmiş ise tapu sicil müdürlüklerinde resmi senet düzenlemeye tekrar gerek toktur. Akit düzenlenirken Borçlar Kanunun 512. maddesi gereğince akdin miras sözleşmesi biçiminde düzenlenmesi iki şahit huzurunda gerçekleşir. Bakım borçlusuna tescil yetkisi verilmediği durumlarda taşınmaz sahibinin talebi veya yargı kararı aranmaktadır.

 

Sözleşme konusu olan taşınmaz mal, mutlaka bakılacak olana ait olması gerekmemektedir. Taşınmaz mal üçüncü bir şâhısa aitte olabilir. Aynı durum bakım alacaklısı içinde geçerli olup, taşınmaz sahibi kendisine bakım yapacak kişi dışında üçüncü bir kişiye de temlik edebilir.

 

Gerçek veya tüzel kişiler ölünceye kadar bakma sözleşmesi tarafı olabilirler. Fakat tüzel kişiler bakım alacaklısı olamadığı gibi yalnızca bakım borçlusu olabilirler. Tapu Kanunun 2. maddesine göre bu durum alınacak belge ile gösterilmesi gerekmektedir.

 

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.