• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

5 Şubat 2019 19:32

Oturma Hakkı Nedir

Oturma Hakkı Nedir

Sükna diğer adıyla oturma hakkı, bir binadan ya da onun bir bölümünden konut olarak yararlanma ve oturum hakkı yetkisinde bulunmak anlamına gelmektedir. Sükna hakkı, başkasına devredilemediği gibi mirasçılara devri de söz konusu olmamaktadır. Kanuni açıdan aksi hükümler var olmadıkça, intifa hakkına ilişkin hükümler oturma hakkında da uygulanmaktadır. Peki Oturma Hakkı Nedir?

 

Oturma Hakkı Nedir? Gerekli Belgeler Nelerdir?

 

Sükna hakkı iki esas üzerinden düzenlenir. İlki, oturma hakkı alacak kişi ile mal sahibi arasında sözleşme yoluyla gerçekleşir. İkincisi ise, edinilen mal rejiminde hayatta bulunan eş, ölen eşine ait ve beraber yaşadığı konut üzerinde kendisine mahkemece intifa ya da oturma hakkı tanınması durumunda, sağ kalan eşin bu konuda mahkeme kararını Tapu Sicil Müdürlüğüne resen tesis edilmesi ile olur.

 

Oturma hakkı kişiye bağlı bir hak ortaya çıkardığı için bir başkasına devri söz konusu değildir. Hak sahibinin rızası olmadıkça konut kira yolu ile de olsa başkasına devredilemez. Oturma hakkı adından da anlaşılacağı gibi ikamet eyleminin gerekliliğini göstermektedir. Oturma hakkı olan bir konutta iş yeri amacı ile faaliyet yürütmek aykırı bir davranıştır. Bu nedenle oturma hakkının tapuda cinsinin mesken, konut, daire olarak karşılığı olmak zorundadır. Oturma hakkı, iş yerleri için geçerli bir hak değildir.

 

Oturma hakkı için gerekli olan belgeler; varsa tapu senedi, yoksa taşınmazın ada ve parsel numarası, resmi kimlik, bir adet vesikalık fotoğraf, oturma hakkı mahkeme kararı, deprem sigortası, inşaat projesi, proje yoksa bir kroki ile belirlenir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.