• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

15 Şubat 2019 16:55

Özel Orman Alanlarında İnşaat Yapılabilecek

Özel Orman Alanlarında İnşaat Yapılabilecek

Yeni çıkan kanunlar ile birlikte artık orman alanlarına da inşaat yapılabilecek. Önceki yıllarda üzerinde oldukça tartışılan bir konu olan ormanlara inşaat yapımı bu yasa ile birlikte meclise sunuldu. Böylece artık uygun koşullar altında ormanlarda imara açılmış olacak. Çevrecilerin sert bir şekilde karşı çıktığı bu konuda doğaya ve ormana zarar vermeyecek şekilde kurul tarafından hazırlandı. Peki Özel Orman Alanlarında İnşaat Yapılabilecek mi?

 

Özel Orman Alanlarında İnşaat Yapılabilecek

 

Orman alanlarına imar yapılabilmesi için öncelikle imar yapılacak ormanın belirlenen kriterlere uyması gerekmektedir. Özel orman alanlarına inşaat yapılabilecek olması orman tahribatı anlamına gelmemekte. Ülkemizde orman varlığının azalması nedeni ile son derce hassas ve dikkatli olunması gereken bir konu.

 

Orman Alanlarına İnşaat Yapılabilmesi için Gereken Kurallar

 

Özel orman alanlarına inşaat yapılabilmesi için ormanın genç olmaması gerekmektedir. Yani ağaçların ve ya bitkilerin orta yaşlı olması gerekmektedir. Diğer bir konu ise yapılacak inşaatın imar planına ve kentsel tasarım projesine uygun olması gerekmektedir. Yapılacak olan projenin bu kurallara uygun olması gerekmektedir.

 

Diğer bir önemli konu ise yapılacak imarın orman alanının %6’snı geçmeyecek şekilde olması gerekmekte. Ayrıca yapılan binanın yüksekliğininde 9,5 m geçmemesi gerekmekte. Tüm bu kurallara uyarak özel orman alanlarında inşaat yapılabilecek.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca izin verilen tesislerde devlet ormanlarında kurulabilecek.  Kurulacak olan tesislerin bedeli Orman Genel Müdürlüğünce alınarak 29 yıl boyunca işletilmesine izin verilecek. Bu süre sonun tesis Orman Genel Müdürlüğü tarafından bedelsiz alınır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.