• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

14 Mayıs 2019 13:18

PAZARLAMA & İHTİYAÇ ANALİZİ

PAZARLAMA & İHTİYAÇ ANALİZİ

Bir web pazarlama projesinin offline pazarlama aktivitelerinden kopuk götürülmesi düşünülemez. Olsa da maalesef birçok web projesi pazarlama konseptlerinden uzak olarak yapılanmaktadır. Halbuki proje amaçları, hedef kitleler ve neler yapılmak istendiği daha projenin başında pazarlama yöneticileri ile birlikte belirlenmelidir. Pazarlamadaki hedefler ve sorunlar iyi anlaşılmalı, web pazarlamanın nerelerde şirkete değer yaratacağı detaylıca incelenmeli ve online market analizini şirketin ihtiyaçları ile birleştirerek doğru ve stratejik bir proje planı çıkarılmalıdır.

 

Bunları yapabilmek için de online marka ajansı, üst yönetimden, brief aldığı gibi aynı zamanda satış organizasyonu çalışanlarından, bazı ana müşterilerden, önemli iş ortaklarından, çalışılan reklam ve PR ajanslarından da gerekli bilgileri amaç belirlenirken toplamalıdır. Projenin yapılandırılmasında bu değişik ekiplerin görüşlerinin proje öncesinde muhakkak alınmasında büyük fayda vardır.

PAZARLAMA & İHTİYAÇ ANALİZİ

Artık B2B stratejilerimiz bile marka yönetimi açısından önem kazanmaktadır. Sitemizden yapılan alışverişler, sistemlerimiz iş ortaklarımıza markamızı yansıtmak konusunda ciddi önem kazanmıştır. Artık birçok bayi ve tedarikçi ile çalışan şirketlerin iş ortaklarıyla en çok bir araya geldikleri nokta haline gelmeye başlayan web siteleridir. Gittikçe bu ilişkilerdeki önemini arttırmaktadır.

 

Web sitenizi geliştirirken B2B sistemleri ile entegrasyonu sağlayabilirsiniz. Ama bu işin tek teknik bir konu olduğunu düşünmek yalnızca yeni marka konseptlerine iyi adapte olamamış şirketlerde görülmektedir. Ayrıca siteniz dışında da B2B portalleri araştırılması. Analizi ve gerekli portallerde ürünlerinizin ve markanızın en iyi şekilde temsil edilmesi gelecek açısından büyük önem taşır. Yine bu portallerde yerel ve küresel rakiplerinizin analiz edilmesi. Onların bu konularda attıkları adımların daimi olarak takip edilmesi, şirketin pazarlama ve marka stratejilerini derinden etkiler.

 

Aynı zamanda tabi ki B2B’de olduğu gibi eğer konunuza uygun ise B2C (yani web siteniz üzerinden alışveriş) de pazarlama stratejilerinizde yeni bir kanalı size açabileceği gibi, marka yönetiminiz açısından da önemli ve hakkı verilmesi gereken bir proje olarak karşınıza çıkacaktır.

 

Web sitenizi geliştirirken bunların altyapılarını da önceden planlamak size yarar sağlayacaktır. Kanal Stratejileri düşünülürken pazarlamada yenilikleri takip eden her şirket webdeki aktivitelerini düşünmek zorundadır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.