• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

5 Nisan 2019 15:19

Pazarlama Yöntemleri; Yaratıcı Mecralar

Pazarlama Yöntemleri; Yaratıcı Mecralar

Pazarlama Yöntemleri; Yaratıcı Mecralar iyi tanımlanmış tüketici gruplarına dolaysız erişim sağlayacak etkin ve ölçülebilir iletişim mecraları sunmaktadır. Böylece aynı zamanda doğrudan pazarlama çalışmalarını da desteklemektedir.

Yaratıcı Mecralar’ın şuan pazarlamasını yaptığı 3 ürün bulunmaktadır. Bu ürünler; Homeboard, Beautyboard ve Signfloor’dur.

 

Pazarlama Yöntemleri Yaratıcı Mecralar’ın  yapılanması, kadro yapısı  ve işleyişini anlatabilir misiniz?

 

Yaratıcı MecralarKMG Pazarlama Hizmetleri’ne bağlı bir şirket. Bunun iç yapılanmamızda önemli bir rolü ve yararı var. Özellikle şirketimizin asıl iş konularına odaklanmasını sağlayacak şekilde bir yapılanma söz konusu. Mali  işler, idari işler, satın alma, lojistik destekler, bilgi teknolojilerine yönelik hizmetler  grubumuzun merkez kadroları tarafından sağlanıyor. Böylece, bizde doğrudan müşterilerimize verdiğimiz hizmetlere daha fazla odaklanıyoruz. İlke olarak işleyiş sistemimizi yalın tutmayı, karmaşık, hiyerarşi ve raporlama mekanizmalarından kaçınmayı hedefliyoruz. Bu yalınlık hedefimize uygun olarak satış-müşteri hizmetleri ve lojistik olmak üzere iki ana bölüm halinde çalışıyoruz. Genel müdür  olarak ben hem iş geliştirme  ile ilgiliyim  ve hem de bu iki alan arasındaki koordinasyonu sağlıyorum.

 

Pazarlama Yöntemleri HomeBoard hakkında bilgi verir misiniz?

 

Homeboard; üst sosyo ekonomik statü gruplarının yaşadığı 740 seçkin binanın girişlerine (lobi) ve garaj çıkışlarına duvara monte edilmiş 70 x 100 boyutundaki panolar aracılığı ile platform haline dönüştürdüğümüz in-door reklam mecrasıdır.

HomeboardAnadolu (Bağdat Caddesi), Anadolu (Ataşehir) ve Avrupa (Etiler-Ulus-Levent) olmak üzere üç network halinde kiralanmaktadır.

Homeboard ile lobide posterleriniz, platformdaki hanelere ürün dağıtımı, stand kurarak tadım-tanıtım aktiviteleri, paltformdaki hanelere doğrudan postalama ve panoların altında yer alan broşürlükler ile hedef kitlenize erişmek mümkün. Homeboard’u, hedef kitleye haftalık bazda minimum 14 kez erişerek, üst sosyo-statü gruplarına yönelik bir kampanyanın destekleyicisi olarak kullanabilirsiniz

 

HomeBoard ile ulaştığınız kitlenin özellikleri hakkında neler söyleyebilirsiniz?

 

Homeboard ile AB SES grubundaki satın alım gücü yüksek tüketicilere ulaşmaktayız.

 

BeautyBoard ve BeautyBorad’ın ulaştığı kitle hakkında bilgi verir misiniz?

 

Pazarlama Yöntemleri Beautyboard; İstanbul’da, içlerinde MOS, Bahçecik, Ali Gür ve Mehmet Tatlı’nın da bulunduğu, müşterileri AB SES grubu bayanlardan oluşan,160 seçkin  kuaför salonuna yerleştirilen reklam  panolarıdır. Haftada  yaklaşık 90,000 bayana erişim olanağı sağlayan Beautyboard’lar 70 x100 cm boyutlarında olup vitin dış, vitrin iç  ve salon olmak üzere üç ayrı yere monte edilmiştir.

Beautyboard kuaförleri büyük ölçüde Etiler, Nişantaşı, Levent, Ulus ve Bağdat caddesi civarında yoğunlaşmış durumda olup,anlaşma yaptığımız kuaförler İstanbul’un en seçkin kuaförleri ve buralardaki bayan müşteriler  özel bir  tüketici grup olmanın ötesinde tüketim trendlerini belirleyen bir kitledir.

 

Pazarlama Yöntemleri Markaların 3 boyutlu imzası SignFloor nedir? Genel olarak nerelerde kullanılmaktadır?

 

Signfloor; bilgisayarda özel efektler uygulanarak hazırlanıp, göz yansımasını esas alarak insanda üç boyutluymuş izlenimini verir. Tasarım uygulama alanının boyutuna göre ortalama 4m uzaklıktan kolaylıkla üç boyutlu olarak algılanır.  3 Boyutlu Zemin Reklamı olan Signfloor alışveriş merkezleri ana giriş kapıları zeminine uygulanmaktadır.

İstanbul’daki 15 alışveriş merkezinin toplam 34 ana giriş kapısında Signfloor uygulamasını yapan, markanızın iki hafta boyunca, ortalama üç milyon kişiye üç boyutlu şekilde tanıtma olanağı sunmaktadır.  Malzeme kendinden yapışkanlıdır ve zemine uygulanırken uhu, tutkal, bali veya bunlara benzer herhangi bir yapıştırıcı madde kullanılmadan yapıştırılır. Zemine kolayca uygulanır ve zeminden kaldırılmak istendiğinde ekibimiz tarafından kolayca kaldırılabilir. Ürün yerde ne kadar kalırsa kalsın, yerden kaldırıldığı takdirde, yerin kendi yapısında oluşan renk solması veya matlaşma olmamaktadır. Hazırlanan görselin kenarları, uygulama yapılacak olan yerin yapısıyla aynı şekil verileceği için ürün sanki yapıştırma değil de uygulanan zeminde duruyor izlenimi yaratmaktadır.

 

Yaratıcı Mecralar’ın  sahip olduğu bu mecraların diğer mecralara göre avantajları nelerdir?

 

Pazarlama Yöntemleri Ulaşılan hedef kitlenin belli olması,doğrudan hedef kitle ile hiçbir mesaj kirliliği yaşamadan iletişime geçilebilmesi ve tattırma, sampling, broşür dağıtma gibi direkt marketing aktiviteleri ile birleştirilebilmesi mevcut mecralarımızın en önemli ayrıcalığı olmakla birlikte dönemsel olarak müşterilerimize özel çalışmalar da yaparak, müşterilerimizin satışlarına destek vermekteyiz. (Örneğin, AB SES grubundaki sitelere İkea katalog dağıtımı, Ramazan döneminde Maret kağıtlarının pide satış noktalarında kullanılmasını organize etmek, Koton mağazasına ait indirim kuponlarının hedef iş yerleri çalışanlarına elden ulaştırılması gibi…) Böylece tüketiciyi satış kanallarına yönlendirebilen,müşterilerimizin satışa etkisini kolaylıkla ölçebildiği haneye en yakın alternatif mecra olması reklam verenlerin bu mecraları kullanmasının en önemli sebepleri arasında yer almaktadır.

Homeboard, Beautyboard, Signfloor ve dönemsel olarak müşterilerimiz için yaptığımız özel çalışmalar bu  anlamda sadece yeni reklam mecraları değil pazarlama destek çözümleridir

 Alternatif mecraların en büyük sorunlarından biri ölçümlenememesidir.

 

Sahip olduğunuz mecraların etkinliğinin ölçümlenmesi ve bu mecraların etkinliği hakkında ne söyleyebilirsiniz?

 

Mecralarımızı kullanan reklam verenler hem ürünlerini ulaştırdıkları tüketiciler, hem de hane ve kuaförlerimizin civarındaki satış kanallarından rahatlıkla ölçümleme yapabilmektedirler.

Hem müşterilerimiz tarafından yapılan araştırmalarda hem de mecralarımızın etkinliğini ölçmek için bizim yaptırdığımız araştırmalarda, mecralarımızın son derece etkili olduğu ve satışı olumlu yönde etkilediği görülmektedir.

 

Pazarlama yöntemleri Yaratıcı Mecralar’ın reklamverenlere sunduğu “doğrudan pazarlama” hizmetleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

 

Homeboard ve Beautyboard kampanyaları ile yaptığımız aktiviteler, hedef kitleye ulaştırdığımız katalog, broşür, indirim kuponu vb materyaller doğrudan pazarlama hizmetlerimiz arasında yer almaktadır. Yaptığımız hemen hemen tüm kampanyalarda gerek kullanılan afişlerde gerekse dağıtılan ürün, broşür, katalog vb. materyallerde somut bir teklif, tüketicinin karar verebilmesi için tüm bilgiler ve firma ile bağlantıya geçebilecekleri, cevap verebilecekleri bir mekanizma belirtilmektedir. Bu da doğrudan pazarlama hizmetlerinin en önemli üç temel özelliğidir.

 

Pazarlama Yöntemleri içerisinde Gerilla pazarlama son yıllarda önem kazanan bir kavram. Yaratıcı Mecralar’ın reklamverenlere bu alanda sunduğu hizmetler nelerdir?

 

Gerilla pazarlama için daha çok şirketlerin geleneksel yollarla yani televizyon, radyo, gazete ile ulaşamayacakları tüketicilere ulaşmakta kullandıkları yöntemler diyebileceğimiz için bizim bu anlamda yaptığımız çalışmalara başta Signfloor olmak üzere, dönemsel olarak müşterilerimiz için yaptığımız çalışmaları örnek gösterebiliriz. Mesela alışveriş merkezlerinde, eczane içlerinde ve bayi önlerinde çalışmalarını yaptığımız Signfloor çalışmaları. Ayrıca Ramazan ayında pide salonlarında Maret kağıtlarına sarılı pide satışının yapılmasını gibi…

 

Yaratıcı Mecralar’ın müşterileri  hakkında bilgi verir misiniz?

 

Pazarlama Yöntemleri; Müşterilerimiz içinde mecralarımızı her sene muntazam olarak kullanan firmaların yanı sıra dönemsel olarak kullanan müşterilerimiz de bulunmaktadır. Unilever, P&G, Beko, Ülker, Eczacıbaşı başta olmak üzere 100’ün üzerinde müşterimiz bulunmaktadır.

 

Türkiye’de alternatif mecraların durumu ve geleceği hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

 

Ülkemizde alternatif mecralar, geleneksel mecraların destekleyicisi olarak kullanılmaktadır. Reklam verenlerin alışılmışın dışında, farklı ve etkili mecra arayışı gün geçtikçe artmaktadır. Bundan dolayı bizler alternatif mecraların gelecek senelerde hızla büyüyeceğine inanmaktayız.

 

Yaratıcı Mecralar’ın gelecek hedefleri ve Pazarlama yöntemleri hakkında neler söyleyebilirsiniz?

 

Yaratıcı Mecralar’ın kuruluş hedefi, reklamverenlere etkin ve ölçülebilir reklam mecraları sunmaktır. Şirket olarak her sene yeni bir mecrayı reklam verenlerin hizmetine sunmaktayız. 2019 senesi için hayata geçirmeyi planladığımız yeni mecramızın çalışmalarını hızla sürdürmekteyiz.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.