• iletisim@turkiyeduysun.com
 • 03522481651

HABER DETAYI

12 Mayıs 2019 12:41

Pebble Akıllı Saat Deneyimi

Pebble Akıllı Saat Deneyimi

Giyilebilir teknolojinin bizi en yakına getirebildiği nokta oldu Pebble akıllı saat. Kickstarter‘ın en başarılı projelerinden biri olan Pebble, bir çok özelliği ile teknoloji-severleri sevindiriyor. Proje vasıtasıyla Mayıs 2012’de 100.000 dolarlık bir beklenti içindeyken 10 milyon dolarlık fon alarak Kickstarter’da tarih yazmıştı. Bu yazıda sizinle yeni arkadaşım Pebble ile yaşadığım deneyimleri paylaşıyor olacağım.

İlk önce kutu içeriği ve teknik özelliklere bakalım;

Kutu İçeriği:

 • Pebble
 • Kullanım kılavuzu
 • USB kablosu

Pebble Akıllı Saat Teknik Özellikler:

 • Bluetooth 4.0
 • E-paper ekran
 • 50 metreye kadar suya dayanıklılık
 • LED arka ışık
 • Ağırlık: 38 gr.
 • Boyut:  52mm x 36mm x 11.5mm

Minicik bir kutusunu açtığınızda Pebble hemen karşınıza çıkıveriyor. 1-2 saat içerisinde şarj oluyor ve kullanıma hazır. Önce Android  veya iOS uygulamasını indiriyorsunuz ve bluetooth ile cihazınıza eşleştiriyorsunuz. Pebble bu noktada kullanıma hazır.

 

Pebble Akıllı Saat İlk İzlenimler:

Öncelikle Pebble’ın ekranı beni çok etkiledi. E-paper ekranı sayesinde gelen bildirimleri kolayca okuyabiliyorsunuz. Kayışı silikonumsu bir madde. Dayanıklılığı konusunda şüphem yok ama yazın bileği terletecektir. Yaklaşık 2 haftadır kullandığım cihazda hala bir çizik yok ve Pebble söz verdiği gibi çiziğe dayanıklı olduğunu da gösteriyor. Pebble’ın 4 düğmesi var:

 

Bu düğmeler geri, yukarı, aşağı ve seçme görevlerini üstlenmişler. Kullanımı çok zor değil ama yine de dokunmatik olsa daha mutlu olurdum demekten alıkoyamıyorum kendimi. Çünkü düğmeleri opere etmek biraz zahmetli geliyor.

Pebble Akıllı Saat Kullanım:

Pebble’ın uygulamalar için 8 alanı var. Bu alan  mobil cihaza indirilen uygulama üzerinden kontrol edilebiliyor. Uygulamaları ”Locker” bölümüne indirerek Pebble’a bu bölümden indirebiliyorsunuz. Pebble’ın hafızası küçük ama Locker bölümünden istediğiniz zaman uygulamaları değiştirebiliyorsunuz.

Pebble’ın görevleri telefonunuza gelen bildirimleri iletmek. Okunuşları rahat ve titreşimle size bildiriyor. Özellikle alarm konusunda başarılı. Sabahları beni bile uyandırabiliyor =) Tabii saatle uyumak gerek.

Pebble genellikle bir bildirim cihazı olarak görülüyor. Tabii bu da minik canavar Pebble’ın algısını düşürüyor bence. Bildirim özelliği üstlendiği görevlerin büyük bir bölümünü oluşturabilir ama sunduğu farklı fonksiyonlar bu saati benim gözümde daha değerli kılıyor. Yine de Pebble’dan kolay bıkmamak için bildirimleri iyi ayarlamakta fayda var. Whatsapp grupları bu cihazdan soğumaya neden olabiliyor =)

Bunların dışında pil performansı da beni şaşırtmış durumda. Yaklaşık 7 güne kadar pil ömrü vaadi veren Pebble, bana 3-4 gün arasında dayanıyor. Bu da sanırım benim Pebble’ı hiç rahat bırakmamamdan kaynaklanmıyor olabilir. Piyasadaki diğer akıllı saatler ile karşılaştırıldığında şu an iddialı bir konumda.

Pebble Akıllı Saat Uygulama ve Saat Arayüz Tavsiyeleri:

Pebble için geliştirilmiş onlarca uygulama var; fitness tracking’den oyunlara kadar. Tabii bir de Pebble’ı farklı saat yüzleri ile kullanabilmek de mümkün. Bunları da mobil cihazdan kontrol etmek gerekiyor. Pebble uygulamaları ile ilgili önemli bir nokta daha var. O da bazı uygulamalardan faydalanmak için cihazınıza ekstra uygulamalar yüklemeniz gerekmesi. Uygulama indirme arayüzünde, indirmeden önce işaretlenmiş ibarelerle hangi uygulamaların 3. partiye ihtiyaç olduğunu görüntüleyebiliyorsunuz.

 • Swarm: Sadece uygulamaya girerek check-in yapabilmek mümkün.
 • Evernote: Sıkı bir Evernote fan’ı olan benim için çok kullanışlı geliyor bu uygulama.
 • Mario: Her dakika başı kiremitleri kıran bir Mario ile karşı karşıyasınız.
 • Remote Control: Fotoğraf çekmeyi çok seviyorsanız bu uygulamayı uzaktan kumanda olarak kullanabilirsiniz. Ön/arka kamera kontrolü, flash açıp kapama ve fotoğraf çekme görevlerini gerçekleştiriyor.
 • GoPro by Pebble:  GoPro kontrolü
 • Simon Repmote: iTunes ve Keynote sunum kontrolü.

Benim favori uygulamalarım ve saat arayüzlerim yukarıda listelediklerim oldu. Bunların dışında fitness, notifikasyon uygulamaları, oyunlar ve aklınıza gelemeyecek daha nicesi de mevcut.

Pebble’ın en çok kumanda edebilme özelliği beni çok heyecanlandırıyor. Bunun dışında bağlantı konusunda hiç sorun çekmiyorum ve en önemlisi Pebble Akıllı Saat hayatıma girdiğinden beri telefonumu daha az elime alıyorum. Anlayacağınız gibi Pebble beni çok mutlu eden bir cihaz oldu.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.