• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

27 Kasım 2018 11:33

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nin Getirdiği Yenilikler;

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nin Getirdiği Yenilikler;

Özellikle kentsel dönüşüm bölgelerinde yeni yapılan binaları müteahhitler 25-30 kata kadar çıkarıyorlar ve bu da  kat yoğunluğunu arttırıyor. Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nin bina oturum tabanını yüzde 40’tan yüzde 60’a genişletmesiyle kat yoğunluğu  azalacak.

 

Daha önce bin 200 metrekare alan üzerinde yüzde 40 taban oturumuyla 480 metrekare alanda bina yapılabiliyordu. Yeni Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği ile beraber bu alan 720 metrekareye çıkarıldı. Yani  bu durum, eskiden 5 kat yapılabilen arsaya şimdi 3 katlı bina yapılabilmesi anlamına geliyor.

 

Yönetmeliğin getirdiği bir diğer yenilik ise  stüdyo daireler ile alakalı. Stüdyo dairelerin yapımı yeniden düzenlendi. Fiyatı diğer daire tiplerine göre  daha ucuz olduğu için son dönemde tercih edilen 1+0 dairelerin üretimlerine artık son verilecek. Yeni düzenlemeye göre, en küçük dairede oturma odası en az 12 metrekare, yatak odası 9 metrekare, mutfak 3.3 metrekare, banyo 3 metrekare ve tuvalet net 1.2 metrekare olmak zorunda . Böylece bir daire toplamda 28,5 metrekareden daha küçük olamayacak.

 

Ayrıca yeni yönetmelik ile beraber her kata kat bahçesi yapımına izin verilen uygulama artık kaldırılıyor. Yeni yönetmelik ile beraber ancak iki katta bir kat bahçesi yapılabilecek. Bu kat bahçeleri ortak alana dahil edilecek.

 

Otoparklar konusunda da  bina yan, arka ve kısmen ön bahçenin altına yapılabilmesi de sağlanacak.

 

Öte yandan binalar istenen renge de boyanamayacak. Belediyeler bu konuda belirleyici rol oynayacak ve görüntü düzeni açısından uyum sağlanabilecek.

 

Yeni yönetmelikle ayrıca; inşaat ruhsatı beklenmeden kazı izin belgesi de verilebilecek.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.