• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

6 Şubat 2019 11:18

Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği

Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği

Hızla artan nüfus ve yoğun göç nedeni ile büyük şehirlerde yapı inşası daha hızlı ve seri bir üretime kavuşmuştur. Bu yoğunluğu kaldıracak ve ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına sürekli konutlar yapılırken diğer yandan çarpık kentleşme, alt yapı yetersizliği, şehir planlanmasına engel bazı durumlar ortaya çıkmaktaydı. Peki Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği nasıl olacak?

 

Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği

 

Bu sorunları ortadan kaldırmak ve ilerde oluşabilecek sorunlarına engellemek adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sürekli olarak yeni yönetmelikler, kurallar ve kanunlar geliştiriyordu.

 

Bundan hareketle kademeli yüksek kat planı uygulamasına gidildi. Bu sayede artık herkes istediğini kadar yüksek kat imar edecek ve bölgenin durumuna göre kat hakkı verilecek.  Artık 50 metreden geniş yollarda en fazla 18 kat hakkı verilebilecek. Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği içerisinde geçtiğimiz günlerde yapılan bir değişiklik ile 50m yollar için 18 kat, 40m için 16 kat, 35m için 14 kat,  30m için 12 kat, 25m için 10 kat hakkı verilmiştir.

 

Yönetmeliğin Faydaları

 

En önemli özellik ise şehrin silueti ve görünüşünün korunmasıdır. Özellikle İstanbul gibi tarihi büyük şehirler için çok büyük fayda sağlamakta. Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği sayesinde artık bir bölgede fazla konut yaparak bölgen nüfusunun diğer bölgelere oranlar artış göstermesi engellenecek şehrin tüm noktalarında eşit miktarda nüfus miktarını sağlarken, alt yapı hizmetlerinin daha etkin kullanılması sağlanmış olacak. Böylece şehir ve bölge daha planla bir büyüme yaşayacak.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.