• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

14 Mart 2019 10:35

Rezerv alanı ne demektir? Kentsel Dönüşüm Gerekliliği

Rezerv alanı ne demektir? Kentsel Dönüşüm Gerekliliği

Rezerv alanı ne demektir? Deprem, sel gibi doğal afetler sonucunda zarar görmüş ya da riskli olan alanlarda resmi kurumların başlattıkları sürece kentsel  dönüşüm denilmektedir. İstanbul başta olmak üzere tüm şehirlerde geçmiş yıllara göre daha düzenli, planlı ve tabii ki yaşam açısından herhangi bir tehlike barındırmayan yapıların inşasının sağlanması ve dolayısı ile hayat kalitesinin ve güvenliğinin arttırılmasına imkan vermekte. Bu belirlenen alanlara verilen isim ise kentsel dönüşüm rezerv alanı olarak geçmektedir.

 

Bu bağlamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenen rezerv alanı, kentsel dönüşüm bölgelerinde bulunan kişilerin  yaşamlarını daha kaliteli olarak sürdürebilecekleri yeni bölgeler olarak oluşturulmakta. Hazır projelerden daireleri sunmak, söz konusu sunulan daireleri herhangi bir sebepten kabul etmeyen kişilere para teklifi yapmak ve inşaatı devam eden proje alanı içerisinde mevcutsa daire vermek koşullarını sağlayan gruplarca oluşturulan rezerv alanı çeşitleri ile birlikte, tüm bireylerin aileleri ile birlikte hayatlarına sorunsuz ve sıkıntısız biçimde devam etmeleri sağlanmakta. İlerleyen yıllar içerisinde bu tarz rezerv alanlarının daha sık biçimde kurulacağı ve kentsel dönüşümün büyük bir hızla devam edeceği düşünülmekte.

 

Kentsel Dönüşüm Rezerv Alanı Gereklilikleri

 

Kentsel dönüşüm yönetmeliği içerisinde bunların düzenlemesi ve yürütülmesi için kanunlar vardır. Bu yönetmeliğe göre inşaat ve çevre düzenleme güvenlik gibi bir çok madde bulunmaktadır. Hem daha yenilikçi bir yaşam alanı oluştururken hem de daha güvenli ve kaliteli bir yaşam standartlarını oluşturmaktır. Böylece eski ve riskli binalardan kurtularak daha konforlu ve daha sağlam binalar sağlanır. Kentsel dönüşüm rezerv alanı sürecinde geçici tahliye işlemlerinde ev sahibi kira yardımı desteği verilerek, mağduriyetlerin de giderilmesi sağlanabilmektedir.  Bu süreçler bütün olarak devlet kontrolünde ve yasal olarak korunmaktadır.

 

Kentsel dönüşümün başlangıç merkezi olan İstanbul kentsel dönüşüm  ile yenilenmeye ve konfora kavuşmaya başlamış, 1999 büyük ve acı olan devremde en riskli bölgelerden  biri iken şuan daha güvenli bölge olmaya başlamıştır. İstanbul kentsel dönüşüm rezerv alanı fazlalığı ile daha çok fazla emlak konut projelerine öncü olmaya devam edecek gibi görünüyor.

 

Bu emlak konut projelerinde kentsel dönüşüm planları  ile bir çok şehirlerde de rol oynamaya başlamıştır. Bu projeler bir lüks değil aksine bir ihtiyaç, bir gerekliliktir. Ve bu sürecin tüm ülkeye yayılması insanların daha güvenli  ve daha korunaklı bir yaşam sürmesi için şarttır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.