• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

4 Mart 2019 16:53

Rüzgar Enerjisi Kullanım Alanları

Rüzgar Enerjisi Kullanım Alanları

Hava akımları ile oluşan rüzgar, hareket halinde olduğunda ve bu hareket sonrası enerji açığa çıkarmasına rüzgar enerjisi denir. Güneş enerjisinden sonra en yaygın olarak kullanılan rüzgar enerjisi dünyada da oldukça yaygındır.  Oldukça çevreci olan rüzgar enerjisi kullanım alanları oldukça geniştir. Çoğu ülke ileriye dönük yatırım noktasında, rüzgar ve güneş enerji sistemlerine yönelim olarak yapmaktadır.

 

Rüzgar enerjisi kullanım alanları; İnsanoğlu oldukça eski zamanlardan beri rüzgar enerjisinden yararlanmaya başlamıştır. Buna ilk örneklerden birisi de rüzgar gemileri olarak gösterilebilir. Aynı zamanda rüzgar değirmenleri de bu örnekler arasında bulunur. Rüzgarın sürekli hareket halinde olması sayesinde elde edilen enerji, günümüzde de oldukça işe yarar ve genel olarak elektrik üretimi konusunda faydalanılmaktadır. Rüzgar enerjisi ile üretilen elektrik sayesinde doğaya hiçbir zararlı gaz salımı gerçekleşmez. Bu nedenle doğal yaşamı koruyan ve çevreye zararı olmayan bir enerji kaynağı olmaktadır. Yalnızca pervaneler dönüş sırasında fazlası ile ses çıkartır ancak günümüzde bu sesler yeteri düzeyde azaltılmıştır.

 

Rüzgar enerjisi kullanım alanları içerisinde evler, işletmeler, park ve bahçe aydınlatmaları ve sulama sistemleri sayılabilir. Genel olarak elektriğe ihtiyaç duyulan her yerde rahat bir şekilde kullanılabilir. Bu enerji ile doğayı ve kaynakları korumak mümkün olacaktır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.