• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

11 Şubat 2019 13:04

Salonunu Sen Dizayn Edebilirsin

Salonunu Sen Dizayn Edebilirsin

Evlerimizde en fazla vakit geçirdiğimiz alan olan ve misafirlerimizi çoğunlukla ağırladığımız bölüm şüphesiz ki salonumuz. Kendi salonumuzu kendimiz dekore edebilir fakat bunu yaparken biraz zorlanabiliriz. Fakat bu zorlukların ufak detaylarla üstesinden çok rahat gelebiliriz. Yani Salonunu Sen Dizayn Edebilirsin.

 

Salonunu Sen Dizayn Edebilirsin; Salon Eğer Küçük Metrekare büyüklüklerinde ise Daha Geniş Nasıl Gösterilir?

 

Küçük m2 büyüklüklerinde salonlara sahip olanların öncelikli olarak mobilyalarının renklerine karar verirken tercihlerini daha açık renklerden yana kullanmaları akıllıca olacaktır. Koyu renkli seçilen mobilyalar ve eşyalar zaten küçük olan salonu daha da kasvetli ve küçük hale getirecektir.

 

Mobilya seçiminde dikkat edilmesi gereken diğer bir husus, eşyaların birbirine olan uyumu. Mobilyalarınızı ve tarzınızı öne çıkaracak halı, tablo, perde seçimlerinin birbirine olan renk uyumu sayesinde salonunuza yeni bir nefes getirmiş olacaksınız. Küçük m2’lere sahip olan salonlarda oturma grubu seçimde en isabetli karar L koltuk seçimi olacaktır. L koltuk seçimi salonunuza daha samimi ve sıcak bir ortamın hakim olmasını sağlayacaktır.

 

Salonunu dizayn ederken önemsenmesi gereken diğer bir etken ise, halı seçimidir. Halı seçiminde öncelikli olarak parke rengine göre seçim yapılması, eğer parke koyu renklere sahipse, halımızın renklerini açık tonlardan yana kullanmalıyız.

 

Tül, perde seçimi ise, halı rengi ile uyumlu olarak seçilmelidir. Perde seçimi salonu tamamlayan diğer ufak fakat önemli detaylar arasındadır.

 

Son olarak geriye aksesuar seçimini yapmak kalıyor. Seçim yaparken tamamen kendi stilinizi yansıtan, abartıdan uzak az,sade aksesuarlar seçerek salonunuza ayrı bir hava katabilirsiniz.

 

Büyük Salonu Olanlara Püf Noktaları

 

Büyük olan salonlarda; öncelikli olarak eşyalarınızı gruplarına ayırmalısınız. Örneğin; kitap okumayı sevenlerin hep akıllarında kendilerine özgü bir kitap bölümü oluşturmak vardır. Geniş salonlara sahip olanlar için biz de kütüphane bölümü oluşturmanızı öneririz.

 

Diğer bölümlerini ise oturma grupları ve yemek odası ile destekleyebilirler.

 

Salonun büyüklüğüne göre yapılan mobilya takımları hangi çizgilerde olmalıdır?

 

Mobilya seçiminde, avangard bir TV ünitesi ile modern oturma grubu seçimi birbiriyle uyumlu bir ikili olmayacaktır. Tercihen, modern bir oturma grubundan yanaysanız TV ünitesi bunu desteklemelidir. TV ünitesinin modern çizgileri içinde barındıran bir ünite olmasına dikkat etmeliyiz. Doğa ve deniz manzaralı evlerde veya manzaralı ev tercih edenlerin hiç biri manzarayı kapatmak istemez. Hatta oturup saatlerce manzarayı seyredebileceği alan için evi satın almak veya kiralamak isterler.

 

Manzara kaybını önlemek adına öncelikli olarak mutlaka salonda bu alanı kör nokta haline getirmeyecek şekilde mobilya seçimi yapmak gerekiyor. Alınacak mobilyaların salonun büyüklüklerine göre seçilmesinde fayda var. Yine geniş olan salonlarda fazlası ile tercih edilen ve boş kalan alanları doldurmak için orta sehpa seçimi yapabiliriz.

 

Salonun bütünlüğünü sağlayan diğer detaylar arasında yer alan perde ve halı seçimlerindeyse, birbirine uyumlu renk tonları ile bütünlüğü sağlayabilirsiniz. Son olarak salonunuzu dizayn ederken eşyaların boyutları ve kullanım amaçlarına göre dizayn etmeli ve salonunuzda kendi stilinizi yansıtarak fark yaratabilmelisiniz.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.