• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

5 Şubat 2019 19:38

Satış Vaadi Sözleşmesi Güvenilir Mi

Satış Vaadi Sözleşmesi Güvenilir Mi

İnşaat temeline başlanacak bir arsa üzerinde daire satın almak istenildiğinde, müteahhit ile yapılan ön sözleşme sonucunda (satış vaadi sözleşmesi) daire sahibi olunması konusunda önemli ve dikkatli adım atılması gerekmektedir.

 

Satış Vaadi Sözleşmesi Güvenilir Mi?

 

Özellikle son yıllarda konut piyasasında bir hareketlilik olarak görülen, kat irtifakı çıkarılmış satışa hazır bulunan projelerin yanı sıra, henüz tapusu oluşturulmamış konutların satışı da gündemde bulunmaktadır. Tapu senedinin ortada olmadığı böyle durumlarda satıcı ile alıcı arasında bu sözleşme imzalanmaktadır.

 

Noter İşleminde Şahit Bulundurun

 

Satış vaadi sözleşmesi noter kanalı ile yapılmış bir sözleşmedir. Ancak bu sözleşme ile almak için girişimde bulunduğunuz taşınmaz sizin mülkiyetinize geçmiş değildir. Diğer yandan bu sözleşme, taşınmazı satmayı vaat eden müteahhide tapuda tescil, devir etmeye zorlama hakkı da vermektedir.

 

Taşınmaz satış vaadi sözleşmesi noter kanalı ile yapılmakta, noter tarafından yapılmayan taşınmaz vaad güvenli olmayıp, hukuki yaptırımları içermemektedir. Notere yapılan bu sözleşmelerde şahit bulunması sözleşmeye geçerlilik kazandırmaktadır. Taşınmaz sözleşmesi noter huzurunda yapılırken, taşınmaz ile ilgili bilgiler açıkça yazılmalıdır. Bu bilgiler arasında ada, pafta, parsel, konumu, ili, ilçesi, açık adresi ve tüm tapu sicil kayıtları bulunmaktadır.

 

Art niyetli bir kişi, taşınmaz satış vaadi sözleşmesi ile taşınmazı birden çok kişiye satabilir. Bu düşünce olmasını düşünemeyeceğiniz sonuçları yaşamanıza neden olabilir. Taşınmaz bu sözleşme ile taşınmaz edinmek istediğinizde konumu gereği durumu iyi değerlendirmeniz gerekecektir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.