• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

18 Mart 2019 16:10

Satışı Gerçekleşen Evin Vergisini Kim Ödeyecek

Satışı Gerçekleşen Evin Vergisini Kim Ödeyecek

Taşınmaz sahibi herkes emlak vergisini taşınmazın sınırları içinde bulunduğu belediye kuruluşunun ilgili birimine ödemek durumundadır. Emlak vergisi yılda Mayıs ve Kasım ayları olmak üzere iki eşit taksitte ödenmektedir. Emlak vergisi mükellefiyeti emlak satışı gerçekleşene kadar devam eder. Peki Satışı Gerçekleşen Evin Vergisini Kim Ödeyecek?

 

Taşınmaz Satılırsa Emlak Vergisi Ödemesi Satıcıya mı Ait?

 

Bir örnekle açıklamak gerekirse;

Ocak ayında taşınmazı elinde bulunan Ali Bey ani bir kararla evini Ayşe hanıma sattı diyelim. Böyle bir durumla karşılaşıldığı takdirde Ayşe Hanım ilgili yıl emlak vergilerini ödemeyecek. Ali bey ise Mayıs ve Kasım aylarındaki satmış olduğu taşınmazın emlak vergilerini ödemekle mükellef. Ayşe Hanıma düşen görev ise bir sonraki yıldan itibaren taşınmazın emlak vergisi mükellefliğini üstlenmek ve ödemeleri gerçekleştirmek.

 

Yıl içinde diğer aylarda örneğin Haziran ayında gerçekleşen bir taşınmaz satışında ise geçmiş Mayıs ayına ait emlak vergisi borcunu ödemiş olan Ali Bey yine Kasım emlak vergisi taksitini yatıracak. Ayşe Hanım ise yine Mayıs döneminden itibaren taşınmazın emlak vergisi mükellefliğini üstlenecek.

 

İleri dönemlerde herhangi bir sorun yaratılmaması için taraflar arasında anlaşmaya varabilir ve Ali Bey emlak vergisi yıl içi dönem taksit tutarlarını Ayşe Hanıma, burada güven duygusuna bağlı olarak elden verebilir ve Ayşe Hanım kendisi emlak vergisi taksitlerini yatırabilir. Diğer bir seçenek ise taşınmaz satışı sırasında o yıla ait tüm borçların iki tarafın gözetiminde belediye kuruluşuna yatırılmasıdır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.